İstanbul Atatürk Kültür Merkezi Kütüphanesi iç mekân yüzey kaplama malzemelerinin sürdürebilirlik kriterleri bakımından incelenmesi
Istanbul Atatürk Cultural Center Library interior surface coating materials investigation in terms of sustainability criteria
- Tez No: 766689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KARYAĞDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Atatürk Kültür Merkezi mimari açıdan belleksel, estetik ve fonksiyonel özellikleriyle simge yapılardan biridir. Kültür, sanat, toplum adına edindiği misyonunu yerine getirmeye devam etmesi adına yeniden inşa edilerek 29 Ekim 2021 tarihinde açılışı yapılmıştır. Günümüzde teknolojik ve bilimsel gelişmelerin tüketici ve kullanıcı alışkanlıklarını değiştirdiği bilinmektedir. Değişen tüketim alışkanlıkları birçok sorunu da berberinde getirir. Özellikle Endüstri Devrimi sonrası ilerleyen teknoloji; sanayinin gelişmesini, nüfusun büyük şehirlerde yoğunlaşmasını ve tüketimin artmasına neden olur. Bu bağlamda doğal çevre ve tabi kaynakların gittikçe azalması, kimyasal atıkların çevreyi kirletmesi, kısaca doğaya insan elinin müdahalesi ile yaşadığımız ekosistemin dengesinin bozulmakta, yaşayan tüm canlıların hayatı olumsuz yönde etkilenmekte ve giderek global bir tehdit haline dönüşmektedir. Çalışmanın temel amacı; günümüzün önemli konularından biri olan sürdürülebilirlik kavramının birçok sektörü ilgilendirdiği gibi inşaat endüstrisi ve mimarlık alanlarında da önem kazandığına dikkat çekmektir. Günümüz yapılarında geniş kullanım alanı bulan yapı malzemelerinin çeşitliliği ile çevre ve insan kavramının ilişkisi sürdürülebilirlik faktörlerini gündeme getirir. Bu yapı malzemeleri yapılarda kullanılırken insan ve çevre için zararlı içeriğe sahip olmaması, üretiminden, taşıma ve tedarik sürecine, uygulama sonrası kalan atıkların çevre açısından tehdit oluşturmamasına kadar birçok kritere göre değerlendirilir. Bu bağlamda, Atatürk Kültür Merkezi bünyesinde inşa edilmiş AKM Kütüphane birimi iç mekân yüzey kaplama malzemeleri üzerinden sürdürebilirlik incelenmiştir. Sürdürülebilir yapıların artması global kapsamda sürdürülebilirliğe katlı sağlaması adına önem taşır. Bu nedenle sürdürülebilir yapı anlayışı bakımından tez çalışmasının bir örnek olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Atatürk Cultural Center is one of the iconic structures with its memory, aesthetic and functional features in terms of architecture. It was rebuilt and opened on October 29, 2021 in order to continue to fulfill its mission on behalf of culture, art and society. Today, it is known that technological and scientific developments change consumer and user habits. Changing consumption habits bring with it many problems. Especially the advancing technology after the Industrial Revolution; It causes the development of industry, the concentration of the population in big cities and the increase in consumption. In this context, the natural environment and natural resources are gradually decreasing, chemical wastes pollute the environment, in short, the balance of the ecosystem we live in is disrupted, the life of all living things is negatively affected and it is becoming a global threat. The main purpose of the study; The aim is to draw attention to the fact that the concept of sustainability, which is one of the important issues of today, has gained importance in the construction industry and architecture as well as in many sectors. The relationship between the diversity of building materials, which are widely used in today's buildings, and the concept of environment and human brings sustainability factors to the agenda. While these building materials are used in buildings, they are evaluated according to many criteria such as not having harmful content for humans and the environment, production, transportation and supply process, and not posing a threat to the environment after the application. In this context, sustainability was examined through the interior surface coating materials of the AKM Library unit built within the Atatürk Cultural Center. The increase in sustainable structures is important in terms of contributing to sustainability in a global context. For this reason, it is aimed that the thesis study will be an example in terms of sustainable building understanding.