Thorium reactor and its applications
Toryum reaktörü ve uygulaması
- Tez No: 766707
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA ÇAKMAK, PROF. DR. GHAİTH N. FLAIYH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, dördüncü nesil toryum reaktör hakkında genel bir bilgi edinmeye ve enerji maliyeti, güvenlik, çevre dostu ve kitle imha silahları ürünlerini en aza indirgemek gibi birçok nükleer reaktör sorununa uygun bir çözüm önermeye çalıştık. Uranyumun zenginleştirmesine gerek olmadan ve yakıt döngüsünde üretilen plütonyum olmadan bir toryum reaktöründen başlayarak herhangi bir nükleer silah yaratmak imkansızdır. Medikal radyoizotop Ac-225, bir toryum reaktörü tarafından üretilir ve kanser hastalıkları için kullanılan bizmut elementine ayrılabilir. Bu teknoloji, insan vücudundaki sağlıklı hücrelere zarar vermeden enfekte dokuları hedef alan biyolojik akıllı bombalar oluşturmak için büyük bir olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we try to get a general idea about the Thorium reactor fourth-generation and suggest a suitable solution for many nuclear reactor problems starting from energy cost, safety, friendly environment, and minimizing weapons of mass destruction products. Because there is no need for fertilization of Uranium and no Plutonium generated in the fuel cycle, it's impossible to create any nuclear weapons starting from a Thorium reactor. The medical isotope Ac-225 is generated by a Thorium reactor and can be separated by the Bismuth element used for cancer diseases. This technology provides a great ability to create biological smart bombs targeting infected tissue with no harm to healthy cells inside the human body.