The relationship between bitcoin, ethereum and nft market
Bıtcoın, ethereum ve nft piyasası arasındaki ilişki
  1. Tez No: 766708
  2. Yazar: ERSEL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Maliye, Econometrics, Economics, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
NFT piyasasının 2021'in başından itibaren muazzam bir şekilde büyümesiyle NFT'nin popülaritesi kitlelere yayılmaya başladı. Bu çalışma, Chiliz, MANA ve THETA aracılığıyla NFT piyasası ile Bitcoin ve Ethereum arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmada Bitcoin, Ethereum fiyatları ile NFT piyasasının yüksek hacimde işlem gören üç farklı tokenının fiyatları arasındaki ilişki, karşılıklı ilişkiler temelinde incelenmektedir. Ocak 2020 ile Haziran 2022 arasındaki günlük veriler kullanılarak, Bitcoin üzerinde Ethereum'un kısa vadeli Granger nedenselliği, Ethereum üzerinde THETA'nın Granger nedenselliği ve MANA üzerinde THETA'nın Granger nedenselliği tespit edilmiştir. Ancak Bitcoin'in Ethereum, MANA, Chiliz ve THETA üzerinde herhangi bir etkisi gösterilememektedir. Sonuçlar, THETA'nın hem kripto para piyasasının en büyük ikinci aktörü olan Ethereum üzerinde hem de NFT pazarının önemli temsilcilerinden biri olan MANA token üzerinde nedensel bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu açıdan bakıldığında THETA'nın NFT ve kripto para piyasaları hakkında ön bilgiler içerdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The popularity of NFT tokens has started to spread to the masses as the NFT market has grown tremendously from the beginning of 2021. This study examines the relationship between the NFT market and Bitcoin and Ethereum through Chiliz, MANA and THETA. In the study, the relationship between the prices of Bitcoin, Ethereum prices and the prices of three different elements of the NFT market with high market capitalization is examined on the basis of interrelationships. Using daily data between January 2020 and June 2022, short-term dynamic Granger causality of Ethereum on Bitcoin, Granger causality of THETA on Ethereum and Granger causality of THETA on MANA are shown. However no effects of Bitcoin on Ethereum, MANA, Chiliz and THETA can be shown. The results suggest that THETA may have a causal effect both on Ethereum, which is the second largest actor in the cryptocurrency market, and on the MANA token, which is one of the important representatives of the NFT market. From this point of view, it can be said that THETA contains preliminary information about the NFT and cryptocurrency markets.