Ters yüz eğitim modeline dayalı hayat bilgisi dersinin öğrencilerin sorumluluk alma ve teknolojiyle kendi kendine öğrenme becerileri üzerine etkisi
The effect of the life science course based on the reverse face education model on students 'responsibility and self-learning skills with technology
  1. Tez No: 766706
  2. Yazar: SEVDE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı ters yüz eğitim modeline dayalı hayat bilgisi dersinin öğrencilerin sorumluluk alma ve teknolojiyle kendi kendine öğrenme becerileri üzerine etkisini incelemektir. Çalışmada araştırma yöntemi olarak yarı deneysel yöntem benimsenmiştir. 2021-2022 eğitim öğretim yılında Rize iline bağlı bir devlet okulunda 3. sınıfta öğrenim gören 31 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Hayat Bilgisi dersi kazanımları doğrultusunda planlanan sekiz etkinlik sekiz hafta boyunca sürdürülmüştür. Veri toplama araçları olarak sorumluluk ölçeği, çocuklar için teknolojiyle kendi kendine öğrenme ölçeği ve yarı yapılandırılmış gözlem formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ters yüz eğitim modeli etkinliklerinin öğrencilerin sorumluluk alma ve teknolojiyle kendi kendine öğrenme becerilerinde olumlu yönde bir artış olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sorumluluk alma ve teknolojiyle kendi kendine öğrenme becerilerinde kızlar lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Yapılacak olan araştırmalarda çevrimiçi yapılan dersler kaydedilerek ders sonrasında öğrencilere iletilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of life science course based on ters face education model on students' responsibility taking and self-learning skills with technology. In the study, semi-experimental design was adopted as a research method. In the 2021-2022 academic year, it was carried out with 31 students studying in the 3rd grade in a public school connected to Rize province. Within the scope of the research, eight activities planned in line with the achievements of the Life Science course were continued for eight weeks. Responsibility scale, self-learning with technology scale for children and semi-structured observation form were used as data collection tools. As a result of the research, it was found that the inverted education model activities were a positive increase in students' responsibility taking responsibility and self-learning skills with technology. In addition, a significant difference was found in favor of girls in their ability to take responsibility and self- learn with technology. Online courses can be recorded and transmitted to students after the course.