Kütdiken limon çeşidinde derim sonrası ultrasound uygulamasının muhafaza süresi ve meyve kalite kriterlerine etkisi
The effect of postharvest ultrasound treatment on storage time and fruit quality criteria in kutdiken lemon variety
  1. Tez No: 766744
  2. Yazar: HATİCE TANYERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Kütdiken limon çeşidi kullanılmış ve ultrasound uygulaması yapılmıştır. Mersin ilinde bir bahçeden derilen limonlar +10°C sıcaklık ve %85-90 oransal nem içeren koşullarda 6 ay (180 gün) muhafaza edilmiştir. Muhafaza öncesi ve sonrası 20°C sıcaklık ve %65 oransal nem içeren koşullarda 15 gün bekletilen meyvelerin raf ömrü incelenmiştir. Periyodik olarak 30 günde bir muhafaza edilen ve 15 gün rafta bekletilen meyvelerin ağırlık kayıpları (%), çürüme (%), meyve kabuk renk değişimi (h°), usare miktarı (%), titre edilebilir asitlik miktarı (%), suda çözünür toplam kuru madde miktarı (%), meyve suyu pH'sı, C vitamini (L-Askorbik asit), toplam fenolik madde (mg gallik asit/L) içeriği, antioksidan aktivitesi gibi fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak 6 ay (180 gün) boyunca muhafaza edilen Kütdiken limon çeşidinde ultrasound uygulamasının meyve kalite kriterlerine olumlu etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Kütdiken lemon variety was used and ultrasound was applied. Lemons harvested from garden were stored for 6 months (180 days) at +10°C temperature and 85-90% relative humidity. The shelf life of the fruits were investigated which were stored for 15 days before and after storage at 20°C and 65% relative humidity. Fruits that are kept periodically every 30 days and kept on the shelf for 15 days were carried out physical and chemical analyzes such as weight loss (%), decay (%), fruit skin color (h°), amount of fruit juice (%), titratable acidity content (%), total soluble solid (%), juice pH, vitamin C (L-Ascorbic acid), total phenolic content (mg gallic acid/L), antioxidant activity. As a result, the effect of ultrasound application on fruit quality criteria was found to be positive in Kütdiken lemon variety that was kept for 6 months.