Turunçgil fidan yetiştiriciliğinde bükme, kırma, kesme ve kontrol uygulamalarının aşı gözünün sürmesi ve gelişmesine etkileri
  1. Tez No: 16520
  2. Yazar: ZERRİN AYDOĞAN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada turunç üzerine aşılı Washington Navel portakalı, Kütdiken limonu, Redblush altıntopu ve Fremont mandarininde bazı bitkisel özellikler (aşı gözünün sürme durumu, fidan kuru madde ağırlığı, kök yapısı vb.) ve karbonhidrat metabolizması incelenerek aşı gözünün sürmesi ve gelişmesinde bükme, kesme, kırma ve kontrol uygulamalarının etkileri araştırılmıştır. Değişik uygulamaların aşı gözünün sürmesi ve gelişmesi üzerine farklı etki yaptıkları bulunmuştur. Genel olarak kesme uygulaması aşı gözünün sürmesi ve gelişmesinde yüksek, kontrol ise düşük değerler vermiş; bununla birlikte kırma ve bükme, kesme ve kontrol uygulamaları arasında değerler almışlardır. Uygulamaların karbonhidrat metabolizmasına etkileri aylara göre değişirken, Haziranda bükme ve kontrol; Ekim ayında da kesme ve kırma uygulamaları yüksek değerler vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Washington Navel orange, Kütdiken lemon, Redblush grapefruit and Fremont mandarin budded on sour orange were used as the experimental varieties. The studies were investigated some plant features (bud spour, dry weight of seedling, root structure etc.) and carbonhydrate metabolism, the effects of bending, cutting, breaking and control treatment on the forcing of bud spourting and development. Asa results, found different treatment on bud sprouting and development. Generally, cutting treatment were found the highest values. However, breaking and bending values were between cutting and control. Effects of treatments on carbonhydrate metabolism changes for months. The highest values were obtained in June bending and control; in October cutting and breaking.