Erwinia Amylovora'nın Konya İlinde yaygınlığının tespiti üzerine araştırmalar
Studies on the distribution of Erwinia Amylovara in Konya province
  1. Tez No: 76677
  2. Yazar: KUBİLAY K. BAŞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, 1997 Mayıs ve Eylül ayları arasında Konya İli'nin altı ilçesinde yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında, ateş yanıklığı hastalığının derecesinin belirlenmesi amacıyla armut, elma ve ayva bahçelerinde surveyler yapıldı. Hastalık, armut ve ayva ağaçlarında, elma ağaçlarına göre daha tahripkardı. Survey sonuçlarına göre; hastalık ve yaygınlık oranları, armutlarda % 57.8 ve % 83.8, elmalarda % 22.4 ve % 50.9, ayvalarda % 92.5 ve % 91.7 bulunmuştur. Ateş yanıklığı, bölgede, yumuşak çekirdekli meyvelerde önemli bir problem olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, surveys were carried out on pear, apple and quince orchards with the aim of determining the extension of fire blight disease on pome fruit trees in six districts of Konya province between May and September, 1997, The disease was more destructive respectively on pears and quince trees than apple trees. According to survey results; the ratios of fire blight incidence and prevalence were 57.8 % and 83.8 % on pears,22.4 % and 50.9 % on apples, 92.5 % and 91.7 % on quince. It appears that fire blight is an important problem for pome fruits in the region.