Değişik besinlerin Ephastia kuehniella zell. (Lepidoptera, pyralidae)'nın gelişimine etkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 76676
  2. Yazar: NEŞE YAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Ephestia kuehniella Zell. buğday unu + mısır unu (3:1), yerfıstığı kırması + buğday unu (1:1), [ buğday unu + kepek (2:1) ] + bira mayası (%3), buğday unu + kepek (2:1) ve buğday kırması + mısır unu (1:1) besin karmalarında yetiştirilerek, bu besinlerin larva gelişme süresi, pupa gelişme süresi, ergin yaşama süresi, larva gelişimini tamamlama oranı, ergin olma oranı, pupa boyu, pupa ağırlığı, ergin boyu, ergin kanat açıklığı, cinsiyetler oranı, günlük yumurta sayısı, toplam yumurta sayısı bakımından etkisi araştırılmıştır. Denemeler 25 ± 2°C sıcaklık ve % 60 orantılı neme sahip inkübatörde yürütülmüştür. Larva döneminin en kısa zamanda tamamlandığı [buğday unu + kepek (2:l)]+bira mayası (%3) ve buğday unu +kepek (2:1) besin karmalarıdır. En uzun larva dönemini tamamlama süresi ise yerfıstığı kırması + buğday unu (1:1) besin karmasında görülmüştür. Pupa dönemi süresi ve ergin yaşama süresi bakımından tüm besin karmaları arasında önemli bir fark gözlenmemiştir. Larva gelişimini tamamlama oranı en yüksek buğday unu + kepek (2:1) besin karmasında, en düşük ise buğday unu + mısır unu (3:1) besin karmasında saptanmıştır. Ergin olma oranı bakımından besin karmaları arasında fark yoktur. Pupa ağırlığı bakımından besin karmaları ve cinsiyetler arasında fark vardır. Dişilerde yerfıstığı kırması + buğday unu (1:1) ve buğday kırması + mısır unu (1:1) besin karmalarında pupalar en yüksek ağırlığa sahip olup diğer besin karmaları arasında fark gözlenmemiştir. Erkek pupa ağırlığı bakımından ise yerfıstığı kırması + buğday unu (1:1) ve buğday unu + mısır unu (3:1) besinleri ile beslenen pupalar en ağır olup diğer besin karmaları arasında bir fark gözlenmemiştir. Pupa boyu bakımından dişilerde yerfıstığı kırması + buğday unu (1:1) ve buğday kırması + mısır unu (1:1) besin karmalarında en yüksek değer elde edilmiş olup diğerlerinde bu daha düşüktür. Erkeklerde ise pupa boyu yerfıstığı kırması + buğday unu (1:1), buğday unu + mısır unu (3:1), buğday kırması + mısır unu (1:1) besin karmalarında yüksek olup diğer besinlerde daha düşüktür. Ergin boyu [buğday unu+kepek (2:l)]+bira mayası (%3) ve buğday unu + kepek (2:1) besinkarmasında en yüksek olup diğer besin karmalarında daha düşüktür. Ergin kanat açıklığı en yüksek yerfıstığı kırması + buğday unu (1:1) besin karmasında gözlenmiştir.Cinsiyetler oranı bakımından en yüksek erkek sayısı buğday unu + mısır unu (3:1) ve buğday kırması + mısır unu (1:1) besin karmasından elde edilmiştir. Günlük ve toplam yumurta sayısı bakımından besin karmaları arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
E. kuehniella was reared with wheat flour + maize flour (3:1), ground peanut + wheat flour (1:1), [ wheat flour + bran (2:1) ] + yeast (3 %), wheat flour + bran (2:1) and ground wheat + maize flour (1:1) and effects of these food mixtures on the time of larval development, pupal development, adult longevity, the rate of survived individuals in larval stage, the rate of individuals became adult, pupal weight and length, adult size, adult wing length, sex ratio, daily egg production and total egg production were investigated. Experiments were carried in an incubator adjusted to 25 ± 2 °C and 60 % r.h. The larval development were completed in the shortest period in the [ wheat flour + bran (2:1) ] + yeast (3 %) and wheat flour + bran (2:1) food mixtures. Longest larval development however, was seen in the food mixture of ground peanut + wheat flour (1:1). It was detected that different food mixtures affected neither the extend of pupal stage period nor adult longevity. It was detected that the rate of individuals completed larval stage was highest in wheat flour + bran (2:1) mixture and lowest in wheat flour + maize flour (3:1) mixture. Regarding different food mixtures there was no difference detected in the rate of individuals became adult. Regarding pupae weight there was clear indication of different effects of food mixtures and sex type, so that, in female individuals pupal had the highest weight in ground peanut + wheat flour (1:1) mixture and ground wheat + maize flour (1:1) mixture. There were no differences between the other food mixtures. However, male individuals fed with ground peanut + wheat flour (1:1) and with wheat flour + maize flour (3:1) showed the highest pupae weights. The other food mixtures had no effect on the pupal weight of male individuals. Regarding pupal size, the length of female individuals were longest in ground peanut + wheat flour (1:1) mixture and in ground wheat + maize flour (1:1) mixture, however, the length of pupal was shorter in the other food mixtures. For male individuals, the length of pupae were longer in the food mixtures of ground peanut + wheat flour (1:1), wheat flour + maize flour (3:1) and ground wheat + maize flour (1:1) but shorter in the other food mixtures. The adult length was longest in the mixtures of [wheat flour +bran (2:1)] + yeast (3 %) and wheat flour + bran (2:1) but shorter in the other mixtures. Highest adult wing length was measured in the ground peanut + wheat flour (1:1) mixture. Male percentage was the highest in wheat flour + maize flour (3:1) and in ground wheat + maize flour (1:1) mixtures sex ratio was lower. There was no difference observable between different food mixtures regarding daily and total egg production.