Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları, sosyal destek ve madde kullanma eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood trauma, social support and substance use tendency in university students
- Tez No: 766774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmada, çocukluk çağında travmaya maruz kalan üniversite öğrencilerinin madde kullanma eğilimlerinin azaltılmasında sosyal desteğin rolü var mıdır sorusunun cevabı aranmıştır. Aynı zamanda çeşitli demografik bilgilerin madde kullanma eğilimini farklılaştırıp farklılaştırmadığı incelenmiştir. Araştırmanın evrenini yaklaşık olarak 27216 Samsun genelinde yaşayan ve öğrenim gören 18-25 yaş aralığındaki üniversite öğrencilerinden oluşturmuştur. Çalışmada, bu sayının üstünde 316 üniversite öğrencisinden veri toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak; katılımcıların, demografik bilgilerini öğrenmek amacıyla“Sosyodemografik Bilgi Formu”; çocukluk çağı travmaları için“Çocukluk Travması Anketi (CTQ-28)”, sosyal destek için“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve madde kullanma eğilimi düzeyleri için“Madde Kullanma Eğilimleri Ölçeği”kullanılmıştır. Erkeklerin madde kullanma eğiliminin, kadınlardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Aile ile yaşayan katılımcıların madde kullanma eğiliminin, yalnız ve arkadaş ile yaşayan katılımcılardan anlamlı düzeyde düşük olduğu saptanmıştır. Düşük gelir durumu olan katılımcıların madde kullanma eğiliminin, orta ve yüksek gelir durumu olan katılımcılardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Sigara ve alkol kullanan katılımcıların madde kullanma eğiliminin, sigara ve alkol kullanmayanlardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Psikiyatrik destek alan katılımcıların madde kullanma eğiliminin, psikiyatrik destek almayanlardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Madde kullanma eğilimi olan katılımcıların, duygusal istismar, fiziksel istismar, cinsel istismar, duygusal ihmal ve fiziksel ihmal yaşantılarının, madde kullanma eğilimi olmayan katılımcılardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Madde kullanma eğilimi olan katılımcıların sosyal destek düzeyleri, madde kullanma eğilimi olmayan katılımcılardan anlamlı düzeyde düşük olduğu saptanmıştır. Çocukluk çağı travmalarının madde kullanma eğilimini anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Fiziksel ihmal ile duygusal ihmal düzeyinin pozitif yönde madde kullanma eğilimini yordamaktadır. Sosyal destek düzeyinin, madde kullanma eğilimini anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Sosyal destek düzeyi negatif yönde madde kullanma eğilimini yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, the answer to the question of whether social support has a role in reducing the substance use tendencies of university students who were exposed to childhood trauma was sought. At the same time, it was examined whether various demographic information differentiated the tendency to use substances. The population of the research consisted of approximately 27216 university students between the ages of 18-25 living and studying in Samsun. In the study, data were collected from 316 university students above this number. As data collection tools;“Sociodemographic Information Form”to learn the demographic information of the participants;“Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-28)”was used for childhood traumas,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”for social support and“Scale of Substance Abuse Tendency”was used for levels of substance use tendency. It was determined that the tendency of men to use substances is significantly higher than that of women. It was determined that the substance use tendency of the participants living with their families was significantly lower than the participants living alone and with friends. It was determined that the substance use tendency of the participants with low income status was significantly higher than the participants with middle and high income status. It was determined that the substance use tendency of the smokers was significantly higher than the non-smokers. It was determined that the substance use tendency of the participants who received psychiatric support was significantly higher than those who did not receive psychiatric support. It was determined that the emotional abuse, physical abuse, sexual abuse, emotional neglect and physical neglect experiences of the participants with a tendency to use substances were significantly higher than the participants without a tendency to use substances. It was determined that the social support levels of the participants with a tendency to use substances were significantly lower than those who did not have a tendency to use substances. It was found that childhood traumas significantly predicted the tendency to use substances. The level of physical neglect and emotional neglect positively predict the tendency to use substances. It was found that the level of social support significantly predicted the tendency to use substances. The level of social support predicts the tendency to use substances negatively.