Çocuk yoğun bakımda yatan hastalarda biyobelirteçlerin sepsisle ilişkisi ve prognostik önemi
The role and prognostic importance of biomarkers in sepsis in pediatric intensive care patients
  1. Tez No: 766783
  2. Yazar: NURSENA KOLOĞLU ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AYGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Sepsis ve septik şok dünyada milyonlarca çocuğu etkileyen ve hayatı tehdit eden acil bir durumdur. C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin sepsiste en çok tercih edilen ve değerini kanıtlamış biyobelirteçler olup romatolojik ve cerrahi hastalar gibi birçok farklı durumda kan düzeyleri etkilenmektedir. Bu amaçla daha özgül ve duyarlı biyobelirteçler aranmaktadır. Bu biyobelirteçlerden presepsin ve pentraksin-3 son yıllarda yenidoğan ve yetişkin sepsis hastalarında faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Biz de çalışmamızda presepsin ve pentraksin-3 ile sepsis ilişkisine ve diğer belirteçler ile korelasyonuna bakmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde Nisan 2022-Ekim 2022 tarihleri arasında sepsis ön tanısı ile yatırılan 51 hasta çocuk ve kontrol grubu olarak 55 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Hasta grubundan 0.saat ve 48.saat olmak üzere iki kez, kontrol grubundan bir kez serum numunesi alındı ve presepsin ile pentraksin çalışıldı. Bulgular: Çalışmadaki sepsis ön tanılı yoğun bakım hastalarının 40'ında sepsis saptandı. Bu hastaların %55'i (n:22), kontrol grubunun %46,9'u(n:31) kızdı. Hasta grupta yaş ortanca değeri 2,92 yıl iken kontrol grubunda 3 yıl idi. Yatışı boyunca hastaların %10'u kaybedildi. Sepsisi olan hastaların pentraksin-3 ile CRP ve prokalsiton korelasyonu saptanırken, presepsinin ile CRP, prokalsitonin ve pentraksin-3 arasında korelasyon saptanmadı. ROC analizinde sepsis tanısında pentraksin-3'ün duyarlılığı (%86,3) ve özgüllüğü (%79,2) yüksekti. Sonuç: Bu çalışma sepsis tanısında pentraksin-3'ün CRP ve prokalsitonine alternatif olarak kullanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Sepsis and septic shock is a life threatening emergency. C-reactive protein (CRP) and procalcitonin are the most preferred biomarkers in sepsis, and blood levels are affected by many conditions. More specific and sensitive biomarkers are sought for this purpose. Presepsin and pentraxin-3, of these biomarkers, have been investigated in sepsis patients in recent years. In our study, we aimed to look at the relationship between these biomarkers and sepsis and their correlation with other markers. Material and Method: 51 patients hospitalized in Cerrahpaşa Faculty of Medicine Pediatric Intensive Care Unit with the diagnosis of sepsis between April 2022 and October 2022 and 55 healthy children as control group were included. Serum samples were taken from the patient group twice, at 0 hour and 48 hours, and once from the control group, and presepsin and pentraxine were studied. Results: Sepsis was detected in 40 of the intensive care unit patients with a prediagnosis of sepsis in the study. Of these patients, 55% (n:22) were girls and the median age was 2.92 years. 10% of patients died during hospitalization While pentraxin-3 was correlated with CRP and procalcitonin in patients with sepsis, no correlation was found between presepsin and CRP, procalcitonin and pentraxin-3. The sensitivity (86.3%) and specificity (79.2%) of pentraxin-3 were high in the diagnosis of sepsis in the ROC analysis. Conclusion: This study showed that pentraxin-3 can be used as an alternative to CRP and procalcitonin in the diagnosis of sepsis.