Evaluation of the nurses knowledge toward COVİD 19 ın Alhılla city hospitals
Alhilla şehir hastanelerinde hemşirelerin COVİD 19'a yönelik bilgilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 766788
  2. Yazar: HUDA SUHAIL ABED AL-TAMEEMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SERDAR ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: 2020'de ortaya çıkmasından sonra, yeni koronavirüs SARS-CoV-2,“COVID-19”olarak adlandırılmıştır. Irak'taki hemşireler salgından bu yana aralıksız çalışmakta olup, COVID-19 salgını sırasında kritik rolleri ve sorumlulukları vardır. Hastane bakımının ön saflarında kalmaya devam edecekler ve toplumda değerlendirme ve izlemeye aktif olarak katılacaklardır. Hemşireler, bulaşıcı durumlarına bakılmaksızın tüm hastaların yüksek kaliteli kişiselleştirilmiş hizmetler almasını sağlamalıdır. Ayrıca, hemşirelik hizmetlerine olan talebi artıran COVID-19 virüsünün beklenen salgınları için planlamaya dahil olacaklardır. Bu nedenle, bu çalışma hemşirelerin COVID19 gibi bulaşıcı hastalıkların salgınlarını önlemedeki rolünü vurgulaması açısından önemlidir. Bu çalışma, sağlık sistemlerine yardımcı olan ve salgın salgınları kontrol eden temel hemşirelik becerilerine ve bilgilerine ışık tutmaya yardımcı olacaktır. Dolayısıyla, araştırmacılara bu tür bulaşıcı hastalıkların kontrolünde ve önlenmesinde hemşirelerin rolünü inceleme ve değerlendirme fırsatı sunmaktadır. Sağlık hizmeti verenler, enfekte hastalarla doğrudan, uzun süreli temas halinde olduklarından, hastalığa yakalanma riskleri daha yüksektir. Enfeksiyon ve sağlık hizmeti verenlerin hastaneye yatırılma ve/veya izolasyon ihtiyacı, dünyanın çeşitli ülkelerindeki sağlık hizmeti işgücünü tüketmiştir. Hemşireler, COVID-19 hastalarıyla uğraşırken muazzam bir baskı altındadır. Ancak aynı zamanda virüsle ilgili bilgilerin o dönemde yeni keşfedilmiş olması, elde edilen bilgilerin hızlı bir şekilde uygulama alanına iletilmesini gerektirmektedir. Bu durum hemşirelerin virüsle nasıl başa çıkılacağı konusunda korku ve endişelere yol açmıştır. Bu nedenle, bir pandemi durumunda sahip oldukları bilgi ve korkuları anlamak, pandemi yönetimi ve COVID-19'un sonucunu tahmin etmek için önemlidir. AMAÇ: Bu araştırma, hemşirelerin COVID-19 bilgilerini ve hemşirelerin COVID-19 bilgileri ile demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ikamet yeri ve medeni durum) arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. YÖNTEM: 10.03.2022'den 30.05.2022'ye kadar Irak'ın Hilla kentindeki 3 hastanede kesitsel, tanımlayıcı bir çalışma yapıılmıştır. Araştırmacı, olası olmayan örneklemler (uygun örneklem) kullanılarak seçilen hastanelerdeki hemşirelerden oluşan çalışma örneklemini oluşturmaktadır. Seçilen örneklem için kapsayıcı kriterler söz konusudur: her iki cinsiyet, herhangi bir yaş, herhangi bir eğitim düzeyi, çalışmaya katılmayı kabul eder. Örneklem büyüklüğü yüz yüze veri, veri toplama için“kişisel bilgi formu”ve“COVID-19 hakkında bilgi”toplayan en az 200 hemşire ile sınırlandırılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaşı 33,69±13,32 olarak belirlenen hemşirelerin %42,5'inin 20-25 yaş, %51,5'inin kadın ve %48'inin hemşirelik fakültesi mezunu, hemşirelerin %77,5'inin ≤5 deneyime sahip ve %76'sının yaşam sonu bakımı konusunda eğitim almış hemşireler olduğu belirlenmiştir. COVID-19 ile enfekte olmuş. Katılımcıların yaşı 33,69 ± 13,32, hemşirelerin %42,5'inin 20-25 yaş, %51,5'inin kadın, %48'inin hemşirelik fakültesi mezunu, %77,5'inin ≤5 deneyime sahip hemşireler ve %76'sının hemşire koçu olduğu belirlenmiştir. yaşam sonu bakımında. COVID-19 ile enfekte olmuş. Çalışma grubunun sonuçları“Hilla Şehir Hastanelerinde Hemşirelerin COVID 19 hakkındaki bilgileri”ve alt boyutları ile ilişkili olarak tanımlanmıştır. Katılımcıların% 75'inin COVID-19 hakkında yüksek bilgiye sahip olduğunu, katılımcıların% 90'ının COVID-19'a karşı yüksek tutumlara sahip olduğunu ve katılımcıların% 55'inin önleyici tedbirlerden yararlandığını göstermektedir. Sonuç: Bu çalışmaya göre, Hilla şehir hastanelerinde çalışan hemşireler, virüs, bulaşması ve önlenmesi söz konusu olduğunda COVID-19 için yüksek bilgiye, olumlu bir tutuma ve önleyici tedbirlerin yüksek kullanımına sahiptir.
Özet (Çeviri)
This research aims to assess nurses' knowledge of COVID-19 and the relationship between nurses' knowledge of COVID-19 and demographic characteristics (age, gender, educational level, residence, and marital status). A cross-sectional, descriptive study was conducted in 3 hospitals in Hilla, Iraq, from 10.03.2022 to 30.05.2022. the study sample included nurses in hospitals who were selected using non-probability samples (appropriate sample). The sample size was limited to at least 200 nurses who collected face-to-face data, a“personal information form”and“information about COVID-19”for data collection. age of the participants was 33.69±13.32 it was determined that 42.5% of nurses are aged 20-25 years, 51.5% are women and 48% are nursing school graduates, 77.5% of nurses have ≤5 experience, and 76% are nurses trained in end-of-life care. infected with COVID-19.