Çay işleme fabrikalarında zaman etüdü
Time analysis in tea industry enterprises
  1. Tez No: 76680
  2. Yazar: NİHAT GERDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada çay işleme fabrikasında iş analizleri yapılarak birim üretim için harcanan zamanlar saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla öncelikle fabrikanın iş akış diyagramı belirlenmiştir. Buna göre gerçek tek zamanlar ölçülmüş, çay imalatı sırasındaki performans değerlendirmeleri yapılmıştır. Ayrıca dinlenme zamanlan ve hazırlık zamanlan da saptanarak çay işleme fabrikasında standart zamanlar elde edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, Ortodoks ve rotorvane yöntemlerinin bir kombinasyonu olan ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan çaykur yönteminin uygulandığı çay fabrikasında birim zamanlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, time consumptions for the unit production had been conducted by means of a work analysis in a tea industry enterprise. In respect of this, firstly the work flow chart of the factory had been determined. Accordingly, effective real times had been obtained and performance evaluations during tea production had been fulfilled further, rest time and preparation time had been achieved as well as standard times in tea industry enterpise had been determined. Consequently, basic and unit time comsumptions had been determined in a tea industry enterprise that applied çaykur method, a combination of orthodox and disc roller methods and commonly used in Turkey.