Siyah çayın işlenmesi aşamalarında bakır, demir, çinko, mangan ve alüminyum bulaşması
Contamination of copper, Iron, Zinc, Manganese and Aluminium during the process of the black tea
  1. Tez No: 34958
  2. Yazar: A.CİHAT KÜTÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
1 ÖZET Doktora Tezi SİYAH ÇAYIN İSLENMESİ ADAMALARINDA HAK1K, DEMİR, ÇİNKO, MANGAN VK ALÜMİNYUM BULAŞMASI A. Cihat KUTUK Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman:Prof.Dr. Burhan KAÇAK 1994, Sayfa: 167 Jüri : Prof. Dr. Burhan KAÇAK Prof. Dr. Mehmet AKTAS Prof. Dr. Ahmet ÖZGUMUS Bu araştırmanın amacı; tarklı işleme yöntemlerini uygulayan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü(Çaykur) ve özel Sektöre ait çay fabrikalarına işlenmek üzere gelen yas cay yapraklarından başlayarak birbirini izleyen değişik işleme aşamalarında siyah çaya bakır, demir, çinko, mangan ve alüminyum bulaşma düzeylerini belirlemektir. Bu amaçla, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün 18 çay fabrikası ile özel Sektörün 4 çay fabrikasından üç sürgün döneminde toplam 1411 çay örneği alınmış ve gerekli analizler yapılmıştır. Çaya bakır ve çinko bulaşması en fazla Ortodoks yönteminde, demir ve alüminyum bulaşması da C.T.C. yönteminde belirlenmiştir. Bakır ile alüminyum bulaşması Ortodoks yönteminde kıvırma, C.T.C. yönteminde ise C.T.C. aşamalarında istatistik! yönden güveni I ir düzeyde önemli bulunmuş tur. İzleyen işleme aşamalarında görülen değişim önemli olmamıştır. Demir ve çinko bulaşması ise tasnif aşamasında en yüksek düzeye ulaşmıştır. Kıvırma makinaları tablaları krom-nikel kaplı Çaykur fabrikalarına göre özel Sektöre ait fabrikalarda çaya bakır, demir ve alüminyum bulaşması daha yüksek düzeyde olmuştur. Buna karşın kıvırma makinaları tablaları bronz kaplı Çaykur fabrikalarında bakır ve çinko bulaşması özel Sektör fabrikalarına göre daha yüksek bulunmuştur. Kıvırma makinaları tablalarının metal alaşımı bulaşma düzeyini önemli oranda etkilemiştir. Kıvırma makinaları tablaları krom-nikel kaplı Çaykur fabrikalarında bakır bulaşması belirlenemezken, tablaları bronz kaplı Çaykur fabrikalarında çaya yüksek oranda bakır bulaştığı saptanmıştır. Benzer şekilde kıvırma makinaları tablaları bronz kaplı fabrikalarda demir ve alüminyum bulaşmasının yüksek olduğu belirlenmiştir.İİ Sürgün dönemlerinin bakır dışında çayın demir, çinko, mangan ve alüminyum kapsamları üzerine etkileri önemli bulunmuştur. Mangan ve alüminyum kapsamı genelde sürgün dönemlerine bağlı olarak artarken, demir ve çinko kapsamı azalmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Çay bitkisi ( Came Ilia sinensis (L.) O.Kuntze), siyah çay, işleme yöntemleri, işleme aşamaları, çay bitkisinin ve siyah çayın element kapsamları, siyah çaya bakır, demir, çinko, mangan ve alüminyum bulaşması
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT Ph.D. Thesis CONTAMINATION OF COPPER, IRON, ZINC, MANGAN P.SE AND ALUMINIUM DURING THE PROCESS OF THE BLACK TEA A. Cihat KUTUK Ankara University Graduate School ot Natural and Applied Sciences Department ot Soil Science Supervisor : Prot. Dr. Burhan KACAK 1994, Page: 167 Jury : Prot. Dr. Burhan KACAK Prot. Dr. Mehmet ART AS Prot. Dr. Ahmet ÖZGÜMÜS The objective ot this research was to evaluate the contamination rates ot copper, iron, zinc, manganese and aluminium during the process ot the black tea. For this purpose, total 1411 tea samples were collected trom 18 tea tactories ot General Directorate ot Tea Enterprise and 4 tea factories ot Private Sector and they were analysed. The highest contamination ot copper and zinc to the tea occured in the Orthodox method. On the other hand, iron and aluminium contamination were tound to be maximum in the C.T.C. method. Copper and aluminium contamination were statistically highly significant in the curling process o t the Orthodox method and C.T.C. process ot the C.T.C. method. The changes ot the contamination rates in the to 1 lowing process were not significant statistically. Iron and zinc contamination occured to be highest in the classification process ot the black tea. The contamination rates ot copper, iron and aluminium were to be higher in the tactories ot the Private Sector than the tactories ot General Directorate ot Tea Enterprise having curling machines coated with chrome-nickel. On the other hand, copper and zinc contamination were tound to be lower in the tactories ot the Private Sector than the tactories ot General Directorate ot Tea Enterprise having curling machines coated with bronze. Coating materials ot the curling machines have influenced the rate ot contamination to the black tea significantly. There was no copper contamination in the tactories having curling machines coated with chrome-nickel. On the other hand the high copper contamination was tound in the black tea produced in the tactories ot General Directorate ot Tea Enterprise having curling machines coated with bronze. Similary, iron and aluminium contamination were determined to be high in the tactories having curling machines coated with bronze.iv The shooting periods effected significantly on the iron, zinc, manganese and aluminium contents of the tea except copper. Manganese and aluminium contents of the tea increased while iron and zinc contents decreased depending on to the shooting periods. KEY WORDS: Tea pi an t ( Came /lia sinensis(L.) 0. Kuntze), black tea, processing methods, processings, composition of tea plant and black tea, copper, iron, zinc, manganase and aluminium contamination to black tea