Temas kuvvetlerinin mecanum yürüyüş sistemi performansı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of contact forces acting on mecanum system
  1. Tez No: 766802
  2. Yazar: SALİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, mecanum tekerlekli bir robotun roller tekerleri üzerindeki temas kuvvetlerinin etkileri araştırılmıştır. Modelleme yapıları, tekli ve çoklu temas kuvvetleri durumları için geliştirilmiştir. Bu iki durumu incelemek için bir simülasyon ortamı oluşturulmuştur. Simülasyon ortamında gerçeği yansıtmak için teorik bir model önerilmiştir. Tek temas kuvveti varsayımı kullanıldığında, mecanum tekerlekli bir robotta gerçek uygulamalarda asla arzu edilmeyen dikey yönlü titreşim oluşturduğu gösterilmiştir. Bir roller tekerlek üzerine birden fazla temas kuvveti etkilediğinde, roller tekerler arasındaki geçiş mesafesinin azaldığı ve dolayısıyla daha küçük titreşimler oluştuğu gösterilmiştir. Dört tekerlekli bir mecanum robotun yer aldığı bir deney düzeneği tasarlanmış, imal edilmiş ve gerekli doğrulamaları yapabilmek adına hem simülasyon hem de deneysel çalışmalar yapılmıştır. Referans yörünge, tekli ve çoklu temas kuvvetleri kullanılarak elde edilen simülasyon sonuçları ve deneysel sonuçlar bir arada sunularak karşılaştırmalar yapılmıştır. Önerilen modelin detayları, geliştirilen simülasyon ortamı, tasarlanan deney sistemi ve elde edilen sonuçlar bu tez çalışmasında detayları ile verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of contact forces on the rollers of a mecanum wheeled mobile robot are studied. Mathematical models are built for single and multiple contact force assumptions. Single and multiple contact force cases are simulated to test the performance of the proposal. A theoretical model which is developed to examine the overall performance of the robot is also simulated in the simulation environment. The simulation results indicate that vertical vibrations are observed when single contact force assumption is used. It is clear that such behaviour is never desired in a real application. It is also demonstrated that when more contact forces on a roller of a mecanum wheel are included in the model, the level of the vibration decreases since the transition distance between the rollers is getting smaller. In order to verify the modelling structure proposed, an experimental setup, a four-wheeled mecanum robot, is constructed. Simulation and experimental results are compared to make verifications. The details of the whole study are given in this thesis study.