Self-care management among adult patients with diabetes mellitus type2 in Thi-Qar city
Thi Qar şehrindeki diabetes mellitus tip 2 hastaları için özbakım yönetimi
- Tez No: 766801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN SERDAR ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Arka plan: Diabetes Mellitus, başlangıçta birkaç semptomla kendini gösteren ancak hızla organ hasarına yol açan bir“sessiz hastalık”, yıkıcı etkileri nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olarak ortaya çıkmıştır. Diyabetik hastalar, optimal kan şekeri seviyelerine ulaşmak ve bunu sürdürmek için etkili bir öz bakım yönetimine ihtiyaç duymaktadırlar. Vücuttaki her organı etkileyen kronik, ilerleyici bir metabolik hastalık olan diabetes mellitus (D.M.), en çok zayıf glisemik kontrolü veya insülin direnci olan kişilerde görülmektedir. Kalp hastalığı, retinopati, nefropati ve nöropati gibi diyabetik komplikasyonlar uzun süreli sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, diyabet küresel olarak 346 milyondan fazla insanı etkilemektedir. Hiçbir şey yapılmazsa bu sayının 2030 yılına kadar iki katına çıkması beklenmektedir.Amaç: Diyabetes mellitus tip2 olan erişkin hastalarda öz bakım yönetimini değerlendirmek ve öz bakım yönetimi ile hastanın yaşı, cinsiyeti, eğitim düzeyi, mesleği ve hastalık süresi arasındaki ilişkiyi belirlemek. Metodoloji: Zi kar, Irak (Al-Shatra genel hastanesi) 20 Şubat ile 1 Haziran 2022 tarihleri arasında tanımlayıcı bir kesitsel çalışma yürütmüştür. Yüz elli hasta rastgele seçilmiştir. Etki büyüklüğü, P ve örneklem büyüklüğü sırasıyla 3.0, 0.05 ve 150 olduğunda güç 0.98'di. İstatistik iki parçalı anket araştırma verilerini toplamıştır. Demografi: Bu bölüm, hastaların sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ikametgâh, aylık gelir, tanı yılı, meslek, ailede D.M. tip 2 öyküsü ve alkol alımı) hakkında dokuz madde içermektedir. Yönetim Anketinin 16 maddeden oluşan dört alt ölçeği ve 1'den (bana pek uymuyor) 4'e (bana çok uyuyor) dörtlü Likert ölçeği vardır. Dört alt ölçek şu şekildedir: İlaçları değerlendiren glukoz yönetimi alt ölçeği uyum ve kan şekeri izleme. İkinci alt ölçek, yönetim davranışları ile ilgili diyet kontrolüdür. Fiziksel aktivite, diyabet yönetimi ile ilgili egzersiz ve aktiviteyi ölçen üçüncü alt ölçektir. Son alt ölçek, klinik veya doktor randevularıyla ilgili sağlık hizmeti kullanımını değerlendirir. Kapsam geçerliliği belirlendi. Test önceden doğrulandı. Anket, ileri ve geri çeviri kullanılarak Arapça'ya çevrilmiştir. Verileri betimsel ve çıkarımsal olarak analiz etmek için IBM SPSS sürüm 25.0 kullanılmıştır. Bulgular: Örneklemin çoğu erkektir (53-63) ve üniversite mezunudur. Çalışma grubunun büyük kısmı evli ve çoğu iş sahibi. Çalışma örneklemi için yaşama göre, kentsel ve aylık gelir yeterlidir. Tanısal klinik örnek verileri çalışma grubunun çoğuna bir yıldan daha kısa bir süre önce tanı konmuştur ve çoğu hipertansiyona sahiptir ancak DM öyküsü yoktur çalışma örneğinin diyabet bilgileri hemşirelerden gelmektedir. Tip 2 diyabetik yetişkinler arasında öz bakım yönetiminin genel değerlendirmesi ortalamadır ve demografik veriler genel bir değerlendirme ile ilişkilidir. Öz-bakım yönetimi, 0,05'ten daha düşük p-değerlerinde eğitim ile pozitif olarak ilişkilidir. Sonuç: Diabetes Mellitus Tip 2'li erişkin hastalarda öz bakım yönetimi orta düzeyde değerlendirilmektedir. Çalışma sonuçları, demografik veriler ile öz bakım yönetiminin genel değerlendirmesi arasındaki ilişkiyi 0.05'ten fazla bir p değerinde açıklamaktadır. Aynı zamanda, eğitim düzeyi ile öz bakım yönetimi arasında 0.05'ten daha düşük bir p değerinde pozitif bir ilişki vardır. Öneriler: Çalışma, tip 2 diyabet hastaları için kendi kendine bakım kurslarının teşvik edilmesini savundu. Öz bakım, hastaları diyabetik problemlerden korurken, kendi kendine bakım yönetiminin kalitesini artırmak için Diabetes mellitus öz bakım yönetimi alanında daha fazla uzmanlaşmış araştırma yapılmasını önermektedir. Çalışma, Diabetes mellitus hastaları için bilgi kaynağının öz bakım yönetiminde hayati bir role sahip olduğunu ve bu nedenle bilimsel ilkelere dayanması gerektiğini tesviye etmektedir .
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus, a“silent disease”that manifests with few symptoms in the beginning but progresses rapidly to the point of causing organ damage, has emerged as a significant public health. The primary purpose of this research to assess the self-care management among adult patients with diabetes mellitus type2, and to find out the relationship between self-care management and patient's age, gender, education level, occupation, and duration of disease. This descriptive cross-sectional study, conducted in Dhi-Qar Da (Al-Shatri general hospital), Iraq, was conducted from February 20 to June 1, 2022. One hundred fifty patients were randomly selected for the trial, besides , questionnaire collected research data. Demographics: contains nine items about the patients' socio-demographics part and Self-reported Diabetes Self-Management Questionnaire has four subscales with 16 items and a four-point Likert scale validaty of the questionnaire was translated into Arabic utilizing forward and backward translation. IBM SPSS version 25.0 was used to analyze data descriptively and inferentially. According to the research findings, study results that indicate the overall evaluation of self-care management among adult patients with diabetes mellitus type2 is moderate study results that explain the correlation between demographic data and overall evaluation of self-care management at p value of more than 0.05. In comparison, there is a positive relationship between the level of education and self-care management at p value of less than 0.05.