Türk Rus ilişkilerinde Putin dönemi ve enerji jeopolitiği
The Putin era and energy geopolitics in Turkish-Russian relations
- Tez No: 766826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI KAZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Enerji, yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için çok önemli bir girdi olup; 21.yy. ile birlikte kalkınmanın önde gelen unsurlarından biri haline gelmiştir. Dünya nüfusunun giderek artması, hızla yaşanan teknolojik gelişmeler ve devletlerin büyüme gereksinimleri nedeniyle enerjiye olan ihtiyaç da giderek artmıştır. Bu dönemde alternatif enerjiler üretilememiş ve enerji talebi artış göstermiştir. Bu artış, fosil yakıtların tükenmesine neden olmuştur. Bu talep doğrultusunda, enerji her alanda önem arz ederken; özellikle de uluslararası ilişkilerde, karar vericilerin devletler arası ilişkileri düzenlemede kullandıkları bir“diplomasi aracı”haline gelmiştir. Enerji kaynaklarına verilen bu değerin sürekli artan bir gidişat izlemesi, petrol ve doğal gazın, ekonomik ve politik açıdan stratejik önem kazanmasına neden olmuştur. Günümüzde, dünyada en fazla enerji ihraç eden ülkelerden olan Rusya Federasyonu, enerji alanındaki hegemonyasını sürdürebilmek adına enerji kaynakları ve boru hatlarını başarılı bir dış politika aracı olarak kullanmaktadır. Bölgede bulunan devletler üzerinde de kontrol sahibi olan Rusya, yeni oluşturulacak olan enerji politikalarını ve bölge devletlerinin politikalarını da kendi istediği doğrultuda yönlendirebilmektedir. Bu araştırmada, Rusya Federasyonu ve Türkiye ilişkisinde enerjinin dış politikaya etkileri, Türkiye'nin enerji naklinde stratejik bir ülke haline gelebilmesi için gereklilikleri problem olarak ele alınmıştır. Araştırmada, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve nakli konusunda çeşitli politikaların geliştirilmesine yardımcı olmak için yapılan çok sayıda çalışma incelenmiştir. Türkiye'nin enerji konusunda söz sahibi olması için; kendi çıkarlarını koruyan ve gözeten bir enerji politikasının geliştirilmesi gerektiği, bunlar gerçekleştirildiği takdirde Türkiye'nin enerji alanında en önemli başat devletlerden biri olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is a significant input for the maintenance of vital activities. Both in 20th and 21th Century it has become one of the leading elements of economic development. The need for energy has also gradually increased due to the ever-increasing population of the world, the rapid technological developments and the growth requirements of states. During this period, alternative energies were slowly introduced and energy demand increased rapidly. This increase has led to the depletion of fossil fuels. While energy is important in all areas it has also become a“tool of diplomacy”in international relations. Consequently, oil and natural gas have gained strategic importance from an economic and political point of view. Currently, the Russian Federation, one of the largest energy exporting countries in the world, uses energy resources and pipelines as a successful foreign policy tool in order to maintain its hegemony in the field of energy. Russia, which also has strong influence over its immediate neighborhood, can also affect energy policies and the policies of the regional states in the direction it wants. This study analyses the effects of energy on foreign policy in the relationship between the Russian Federation and Turkey. It further analyses the requirements of Turkey to become a strategic country in energy sector. Consequently, the issues of diversification of Turkeys energy resources, its aim of becoming an energy hub and an energy transfer country has been analyzed in detail.