Şehir içinde sinyalize bir kavşağın performansının analizi ve iyileştirilmesi çalışmaları: Antalya ili Konyaaltı ilçesi örneği
Analysis and improvement of the performance of a signalized intersection in the city: The case of Konyaalti, Antalya province
- Tez No: 766834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL KÖFTECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Geçmişten günümüze ulaşım faaliyetleri konusunda her dönemin kendi şartlarına göre devamlı olarak çözümler üretilmiştir. Ulaştırma mühendisliği çalışmalarının ortak amacı; insanları ve mekanları, güvenli, hızlı ve konforlu şekilde birbirine bağlayabilmektir. Bu amaçla; karayollarında, seyahat taleplerinin karşılanması için yol ağları oluşturulmaktadır. Artan motorlu taşıt kullanımı ve seyahat talepleri sebebiyle, özellikle kent içi yollarda, trafiği oluşturan unsurlardan olan araçların ve yayaların, yolculuklarında çakışmalar meydana gelmektedir. Bu çakışmaların kontrol edilebilmesi için kavşaklar önemli rol oynamaktadır. Kavşakların sundukları hizmet, yol ağlarının bu bölümlerinde oluşan gecikme, bekleme süreleri ve kuyruklanmalarla ortaya çıkmaktadır. Kavşağın performansını göstermekte olan bu parametrelerdeki artış, sürücü davranışlarını, seyahat kalitesini ve kavşağın hizmet düzeyini olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple, kavşaklar önemli düğüm noktalarıdır ve kavşakların doğru analiz edilip planlamalarının doğru yapılması, trafik sorunlarını büyük ölçüde engellemektedir. Bu tez çalışmasında, Antalya kent içi trafiği bakımından oldukça önem arz eden Konyaaltı ilçesindeki bir kavşak incelenmiştir. Bu kavşak Akdeniz Üniversitesi güney kapısı istikametinde bulunmaktadır. Pınarbaşı Caddesi, 732. Sokak ve 15. Cadde'nin kesişiminden oluşan bu kavşak sinyalize bir denetimli kavşaktır. Bu bölge; civarında yerleşim yerleri, ilkokul, pazar yeri, üniversite ve önemli kurumlar barındırmaktadır. Bu nedenle, çalışma alanı olarak seçilen bu kavşak önemli bir bağlantı noktasıdır. Yoğun trafik sabah ve akşam saatlerinde kamera ile kaydedilmiştir. Bu kayıtlar ile bu kavşağa ait akım kollarından geçen araç sayıları, araç kompozisyonları, sinyal süreleri, faz planı ile ilgili trafik verileri elde edilmiştir. Kavşak hakkında elde edilen veriler,“PTV Vissim”isimli mikro ölçekli trafik simülasyonu programına girilmiştir. Trafik verileri ve kavşağın geometrik özellikleri programda modellenmiştir. Kavşağın mevcut performansı hakkında bilgi sahibi olabilmek için program aracılığıyla analizler yapılmıştır. Daha sonrasında kavşak geometrisinde ve sinyal planında değişiklikler yapılarak, kavşak performansı için en ideal çözüm elde edilmeye çalışılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; çalışılan kavşakta var olan yoğun sola dönüş talebinin olumsuz etkileri tespit edilmiş ve Senaryo 7 önerisinin, yani 2 fazlı kavşak işletiminin bütün senaryolar içerisinde, kavşağın performansına en verimli iyileştirmeyi yaptığı sonucuna varılmıştır. Bu senaryo ile birlikte, kuyruk uzunlukları, gecikme süreleri, egzoz emisyonları ve yakıt tüketimleri parametrelerinde olumlu yönde azalmalar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, solutions have been produced according to the conditions of the period in terms of transportation. Transportation facilities that can adapt to changing conditions day by day have been tried to be implemented. The common purpose of transportation engineering studies is to connect people and places in a safe, fast and comfortable way. Along with time and safety issues in transportation, the comfort criterion is also an important issue that can affect driver behaviours. Considering these issues, studies in transportation aim to improve human life and civilization by producing solutions to problems that change and increase over time. In this thesis, an intersection in the Konyaaltı District, which is very important in terms of Antalya urban traffic, has been examined. This intersection is located in the direction of Akdeniz University's south gate. This intersection, which consists of the intersection of Pınarbaşı Avenue, 732nd Street and 15th Street is a signalized controlled intersection. This region contains settlements, a primary school, a bazaar, a university and important institutions in its vicinity. Therefore, this intersection chosen as the study area is an important connection point. Heavy traffic was recorded with a camera in the morning and evening hours. With these records, traffic data related to the number of vehicles passing through the branches of this intersection, vehicle compositions, signal times, and phase plan were obtained. The data obtained about the intersection were entered into the micro-scale traffic simulation program named“PTV Vissim”. Traffic data and geometric features of the intersection were modelled in the program. In order to have information about the current performance of the intersection, analyses were made through the program. Afterwards, geometric changes and changes in the signal plan were made at the intersection, and the most ideal solution for the intersection performance was tried to be obtained. As a result of the analysis made; the negative effects of the intense left turn demand at the studied intersection were determined. It was concluded that the Situation 7 proposal which is the 2-phase intersection operation where left turns are canceled within the intersection, makes the most efficient improvement to the performance of the intersection among all scenarios. With this scenario, positive reductions were obtained in the parameters of queue lengths, delay times, exhaust emissions and fuel consumption.