Factors affecting the quality of life of patients with diabetes mellitus: A descriptive cross-sectional study
Diabetes mellitusu olan hastaların yaşam kalitesini etkileyen faktörler: Tanımlayıcı kesitsel bir çalışma
  1. Tez No: 766847
  2. Yazar: HARITH AHMED MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN ONARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Diyabet 21. yüzyılın en kritik halk sağlığı sorunlarından birisidir. Kanda yüksek glikoz seviyelerine (hiperglisemi) neden olan metabolik bir hastalıktır. Bu hastalık, insülin üretimi, insülin etkisi veya her ikisiyle ilgili sorunlardan kaynaklanabilir. Diyabetli hastalar hem kırsal hem de kentsel alanlarda daha düşük yaşam kalitesine sahiptir. Amaç: Çalışma diyabet hastalarının yaşam kalitesini etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmada tanımlayıcı kesitsel bir tasarım kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Salah al-Din Vilayeti Sharqat Genel Hastanesi hastaları arasından rastgele seçilen 110'u kadın ve 90'ı erkek olmak üzere toplam 200 yetişkin diyabetli birey oluşturmuştur. Katılımcılar üç bölümden oluşan bir anketi yanıtlamışlardır. Bu bölümler, demografik özellikler, tıbbi özellikler ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği'nden faydalanılarak hazırlanan yaşam kalitesi alanlarını içermektedir. Ölçek maddelerini değerlendirmek için beşli Likert tipi ölçek kullanılmıştır. Veriler, 1 Ocak 2022 - 5 Şubat 2022 tarihleri arasında görüşme yoluyla toplanmış ve sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, p-değerini ve anovayı içeren tanımlayıcı istatistiksel analiz uygulanarak analiz edilmiştir. Bulgular: Yaş gruplarına bakıldığında ise katılımcıların çoğunluğu 57 yaş ve üzeri (40,5%) yaş grubundandır. Sonuçlar, diyabetin kadınlarda erkeklere göre daha yaygın olduğunu gösterdi (55%). Örneklem, evli hastaların neredeyse tamamını (97,5%) oluşturmuştur. Eğitim düzeyine bakıldığında ise katılımcıların büyük çoğunluğu (43,5%) ilkokul mezunudur. Örneklemlerin yaklaşık 44% ev hanımıdır. Sonuçlar ayrıca, katılımcıların aylık gelirlerinin zar zor yeterli olduğunu, yani yaklaşık 54%. veya yarısından fazla olduğunu gösterdi. İkamet yeri açısından hastaların çoğu kırsalda yaşıyordu (61%). Evdeki aile bireylerinin sayısı 6-10 kişi (49%) arasında değişmektedir. Çocuk sayısı çoğunlukla 1-2 (46%). Sonuçlar, ikinci tip diyabetli hasta sayısının birinci tip diyabetli hasta sayısından (61%) daha fazla olduğunu ve bir yıl ve daha uzun süredir diyabet tanısı konanların yüzdesinin 90% olduğunu gösterdi. Oral hipoglisemik ilaç kullananların oranı 59,5% iken, insülin kullananların oranı 29,5%. Kronik hastalık varlığı açısından bazı hastalarda daha çok kalp hastalıkları ve hipertansiyon olup, bu hastalıkların 55% oluştururken, diyabetli hastaların yarısından fazlasının genetik hastalıkları (53%) vardı. Katılımcıların yaklaşık 47%“hayır”cevabını vermiştir, yani genetik bir hastalık yoktur. Sigara konusunda ise katılımcıların büyük çoğunluğu (83,5%) sigara içmezken, 16,5% sigara içiyordu. Katılımcıların tamamı alkol (100%) kullanmamıştır. Kan şekeri ölçüm cihazı olan hasta oranı 40,5%. Kan şekerini günlük, haftalık ve aylık olarak ölçen hastaların oranları 21,5%, 42,5% ve 36%. Sonuçlar, 25-29,9 arasındaki vücut kitle indeksinin en yüksek yüzdeye (50%) sahip olduğunu gösterdi. Yapılan incelemede yaşam kalitesinin sosyal ilişkilerde yüksek düzeyde (72,86 ± 14,08), en düşük puan ortalamasının ise fiziksel alanda (4,95 ±12,67) olduğu belirlendi.Yaşam kalitesinin bazı sosyo-demografik özelliklerle (cinsiyet, eğitim düzeyi, meslek, aylık gelir, ikametgah, çocuk sayısı, ilaç türü ve kronik hastalık varlığı) güçlü bir ilişkisi vardı. Orta yaşlı ve yaşlıların obez olma olasılığı daha yüksekti, hastalıkla ilgili elde edilen bilgiler kabul edilebilirdi ancak hastalığa karşı güvenlik önlemleri zayıftı. P < 0,05 düzeyinde cinsiyet, eğitim düzeyi, meslek, aylık gelir, ikamet yeri ve çocuk sayısı arasında anlamlı bir fark vardı (P = 0,003, 0,019, 0,009,
Özet (Çeviri)
Background: Diabetes mellitus is now one of the most difficult public health issues of the 21st century. It is a metabolic disease that causes high levels of glucose (hyperglycemia) in the blood and stems from problems in insulin production, insulin action, or both. Diabetic patients have a lower quality of life in both rural and urban areas. Objective: The aim of the study is to assess the factors affecting the quality of life of diabetics Method: This is a descriptive cross-sectional study. 200 adults with diabetes, including 110 females and 90 males, were randomly selected from patients receiving treatment in Sharqat General Hospital in Salah al-Din Governorate. The participants answered a three-part questionnaire including demographic characteristics, medical characteristics, and quality of life domains prepared based on the World Health Organization Quality of Life Questionnaire. Five-point scales were used to classify items. Data collection took place between January 1th, 2022 and February 5th, 2022 through the use of an interview. The data was analyzed by applying descriptive statistical analysis that included number, percentage, mean, standard deviation, p-value and anova. Results: When it comes to age groups, the participants were mostly from the age group of 57 years and older (40,5%). The results showed that diabetes was more prevalent in females than in males (55%). The sample comprised almost all married patients (97,5%). As for the education level, a great majority of the participants were primary school graduates (43,5%). About 44% of the samples were housewives. The results also showed that monthly income of the participants was barely sufficient, which was approximately 54% or more than half. In terms of residence place, most of the patients were living in rural areas (61%). The number of family members in the house ranged between 6-10 members (49%). The number of children was mostly 1-2 (46%). The results showed that number of the patients with diabetes of the second type was higher than number of the patients with diabetes of the first type (61%), and the percentage of diabetes diagnosed for a year or more was 90%. While patients who used oral hypoglycemic drugs was 59,5%, those who used insulin was 29,5%. In terms of the presence of chronic diseases, some patients had mostly heart diseases and hypertension, which accounted for 55% of the diseases and more than half of the patients with diabetes had genetic diseases (53%). About 47% of the participants gave the answer“no,”that is, there was no genetic disease. When it comes to smoking, the majority of the participants (83,5%) were non-smokers, while 16,5% of them were smokers. All the participants did not consume alcohol (100%). The rate of patients who had a device for measuring blood glucose was 40,5%. The rates of patients who measured their blood glucose daily, weekly, and monthly were 21,5%, 42,5%, and 36%. The results showed that the body mass index of 25-29,9 had the highest percentage (50%). Upon examination, it was determined that the quality of life was at a high level in social relations, (72,86 ± 14,08), while the lowest mean of score was seen in physical domain (4,95 ±12,67). quality of life had a strong correlation with some socio-demographic characteristics (gender, educational level, occupation, monthly income, residence, number of children, type of medication, and presence of chronic diseases). Middle-aged and elderly people were more likely to be obese, the information obtained about the disease was acceptable, but the safety precautions against the disease were poor. At the level of P < 0,05 there was a significant difference between gender, educational level, occupation, monthly income, residence place, and number of children (P = 0,003, 0,019, 0,009,