Factors affecting the quality of life of patients with HEART failure in irak
Irak'ta kalp yetmezliği olan hastaların yaşam kalitesini etkileyen faktörler
- Tez No: 765345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN ONARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Kalp yetmezliği, hastaların yaşam beklentisi ve yaşam kalitesi üzerinde ciddi etkileri olabilen, artan sıklığı ve bazen yanlış tanılar ile yaygın ve ciddi bir sağlık durumudur. Değişen nüfus dinamikleri nedeniyle, yaşa, ırka ve cinsiyete özgü sabit insidans oranları varsayıldığında, hipertansiyon ve koroner kalp hastalığı prevalansı mütevazı bir şekilde artacaktır. Diyabet ve obezite insidansının yaşa, etnik kökene ve cinsiyete göre artması, bu risk faktörlerinin daha yüksek prevalansı ve muhtemelen değişen popülasyon dinamiklerinin neden olduğundan daha yüksek kalp yetmezliği prevalansı ile sonuçlanması beklenmektedir. Kalp yetmezliği büyüyen bir sağlık sorunu olmaya devam edecek. Yöntem: Çalışmada tanımlayıcı ve kesitsel araştırma deseni kullanılmıştır. Nejef Valiliği'ndeki Al-Hakeim, Al-Sadir ve Al-Furat hastanelerindeki hastalar arasından (n=246) kalp yetmezliği olan 150 yetişkin rastgele ve hastanenin kalp hastalığı olan bireyler için bakım veren yoğun bakım ünitelerinin aylık hedefine göre seçilmiştir. Çalışmada, örneklem boyutu için Krejcie ve Morgan'ın çalışması temel alınmış ve bir denkleme dayalı olarak örneklem büyüklüğünü belirlemek için bir tablo oluşturulmuştur. Bu işlem, toplam hasta sayısının 246 olduğu Al-Hakeim, Al-Sadir ve Al-Furat hastanelerinden 150 hastanın seçilmesini içeriyordu. Hastane bazında ifade etmek gerekirse, Al-Sadir hastanesinde 199 hasta, Al-Hakeim hastanesinde 35 hasta ve Al-Furat hastanesinde 12 hasta vardı. Daha sonra, her hastane için seçilen hasta sayıları ağırlıklandırma yapılarak orantılı tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlendi (tabakalı örnekleme denklemi). Buna göre, Al-Sadr Hastanesinden 122, Al-Hakim Hastanesinden 21 ve Al-Furat Hastanesinden 7 hasta örnekleme dahil edildi. Katılımcılar üç bölümden oluşan bir anketi yanıtladılar. Bu bölümler, hastaların demografik özellikleri, tıbbi özellikleri ve Dünya Sağlık Örgütü'nün Yaşam Kalitesi Ölçeği alanlarını içermektedir. Maddeleri değerlendirmek için beşli Likert tip ölçek kullanılmıştır. Veriler 1 Ocak 2022 ve 1 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen görüşmeler yoluyla toplanmış ve sayı, yüzde, ortalama, standart sapma ve p-değerini içeren istatistiksel analiz uygulanarak analiz edilmiştir. Bulgular:Çalışmada kalp yetmezliği olan hastaların çoğunluğunun 65 yaş ve üstü olduğu ve kalp hastalığının kadınlarda daha sık görüldüğü sonucuna varılmıştır. Ayrıca hastaların çoğunluğunun yüksek eğitim almamış olduğu, mesleki açıdan ev hanımları ve işsizlerin çoğunlukta olduğu, önemli bir kısmının bir şehirde yaşadıkları, çoğunun fiziksel aktivite konusunda önemli düzeyde kısıtlamaya sahip olduğu ve hastaların büyük bir bölümünün yüksek tansiyon ve diyabetinin olduğu bulunmuştur. Çalışma bulgularına göre, hastaların çoğu sigara kullanıyordu, büyük bir kısmı kilo kontrolü yapıyordu ve hastaların çoğunluğu kalp yetmezliği nedeniyle yeniden hastaneye yatış yapmıştı. Hastalar arasında kişisel hijyen eksikliği oranı oldukça yüksekti. Yaşam kalitesi ölçeği sonuçlarına göre çalışma, hastaların çoğunun sosyal desteğinin psikolojik, çevresel ve fiziksel alanların geri kalanından daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Hastalıkla ilgili elde edilen veriler kabul edilebilir düzeydeydi, ancak hastalığa karşı güvenlik önlemleri yetersizdi. Yaşam kalitesi ile meslek, aylık gelir ile kalp yetmezliği evresi ve tekrar hastaneye yatış arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Sonuç: Çalışmada, Necef vilayetindeki hastaların yaşam kalitesinin çoğunluğunun düşük olması nedeniyle, yaşam kalitesinin kalp yetmezliği olan hastalar üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Heart failure, whose frequency is increasing every other day and which can sometimes be diagnosed incorrectly, is a general and serious condition of health that can lead to a serious influence on the quality of life and life expectancy of patients. Because of changing population dynamics, the prevalence of hypertension and coronary heart disease will increase modestly assuming constant incidence rates specific to age, race and gender. The incidence of diabetes and obesity is expected to rise by age, ethnicity and gender, resulting in a higher prevalence of these risk factors and possibly a higher prevalence of heart failure than that caused by alteration population dynamics. Heart failure will remain a growing health problem. Objective: The aim of the study is to evalyuate the levels of factors affecting the quality of life of patients with heart failure. Methods: In the study, adescriptive cross-sectional design was used. A total of 150 adults with heart failure were randomly selected among patients in the Al-Hakeim, Al-Sadir, and Al-Furat hospitals, which provides health care for patients with heart failure, in Nejef Governorate (n = 246) according to the hospitals' monthly target for intensive care units. The study relied on the study of Krejcie and Morgan to determine the sample size based on an equation. This procedure included selecting (150) patients from the Al-Hakeim, Al-Sadir, and Al-Furat hospitals, where the total number of patients was 246. Al-Sadir hospital included 199 patients, Al-Hakeim hospital had 35 patients, and Al-Furat hospital had 12 patients. The proportional stratified sampling procedure was employed for calculating the number of patients for each hospital. So, the number of patients selected from each hospital was found as follows: 122 from Al-Sadr Hospital, 21 from Al Hakim Hospital, and 7 from Al Furat Hospital. Participants answered a three-part questionnaire. These parts included demographic characteristics, medical characteristics, and quality of life domains from the World Health Organization Quality of Life Scale. A five-point likert-type scale was used to evaluate the items. Data were collected from January 1, 2022 to March 1, 2022 through interviews and were analyzed by applying descriptive statistical analysis that included percentages, numbers, standard deviation values, mean scores, and p-value. Results: It was found that the majority of the patients with heart failure were aged 65 and above, the disorder was more prevalent among females, the majority of the patients had not received higher education, most patients were housewives and unemployed, and that the majority of patients with heart failure were urban residents. According to the findings, most patients with heart failure had a considerable limitation in physical activity, the majority of them had high blood pressure and diabetes, and most of them were smokers. The study indicated that the majority of patients controlled their weight, a high percentage of patients had been readmitted to hospital due to heart failure, and that most of the patients could not do their personal hygiene. The majority of patients had a higher level of social support than the rest of the psychological, environmental, and physical domains. The information obtained about the disease was acceptable, but the safety precautions against the disease were poor. Statistically significant differences were found between quality of life and occupation, monthly income, and stage of heart failure and hospital readmission. Conclusions: We concluded that the quality of life had a substantial effect on patients with heart failure, as the quality of life of the majority of patients in Najaf governorate was poor.