Sektörel bazda geri dönüştürülebilir atık ile üretim arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between recyclable waste and productiuon on a sectoral basis
- Tez No: 766908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAYHAN BEKİR ERSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda hızlı nüfus artışı, teknolojik gelişmeler, sanayileşme ve kentleşmeler sonucu katı atık miktarında ve türünde ciddi artışlar görülmüştür. Bunun sonucunda ortaya çıkan çevre kirliliğinin azaltılması ve kontrol altına alınması en önemli günümüz sorunlarındandır. Atıklar sadece doğayı değil toplumu, aileyi ve bireyi de olumsuz yönde etkilemektedir. Doğadaki kaynaklar hızla tükenmekte ve ekolojik denge bozulmaktadır. Toprağa kontrolsüz olarak terk edilen katı atıklar yer altı ve yer üstü su kaynaklarının da kirlenmesine neden olmaktadır. Atıkların meydana getirdiği sorunlar tahminimizden daha ciddi boyutlardadır. Sürdürülebilir bir çevre için kaynakların sınırlı miktarlarda bulunması insan geleceğini tehdit etmekte ve sürdürülebilirlik için çevrenin korunması önem arz etmektedir. Dolayısıyla gerek çevre kirliliğinin önlenmesi gerekse doğal kaynakların ve hammadde tüketiminin bilinçli kullanılması için katı atık yönetim sistemleri oluşturulmuştur. Uygun bertaraf yöntemleri ile katı atık sorunları minimize edilmektedir. Bu anlamda karşımıza geri dönüşüm kavramı çıkmaktadır. Katı atıklar geri dönüştürülerek doğal kaynaklar korunabilir, hammadde tüketimi azalır ve ekonomik olarak büyük kazançlar sağlanabilir. Katı atıklar uygun bir şekilde değerlendirilmediği zaman kaybolan ekonomik bir değerdir. Bu çalışmada üretim sürecinde oluşan katı atıkların geri kazanımı incelenmiştir. Tesisler seçilirken sektör çeşitliliğine dikkat edilmiş olup atık ile geri kazanım ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, as a result of rapid population growth, technological developments, industrialization, and urbanization, there have been serious increases in the amount and type of solid waste. Reducing and controlling environmental pollution as a result of this situation is one of the most important problems of today. Human wastage negatively affect society, family, and individuals as well as nature. Natural resources are rapidly depleting and the ecological balance is deteriorating. Uncontrolled disposal of solid waste causes the pollution of the underground and surface water resources. The problems caused by waste are more serious than we expected. The limited availability of resources for a sustainable environment threatens the future of human beings and it is important to protect the environment for sustainability. Therefore, solid waste management systems have been established in order to prevent environmental pollution and to use natural resources and raw material consumption consciously. Solid waste problems are minimized with appropriate disposal methods. In this sense, we are introduced to the concept of recycling. By recycling solid waste, it is possible to protect natural resources and reduce raw material consumption. Also, it provides economically significant savings. Solid waste is an economic value that is lost when not properly evaluated. In this study, the recycling process of textile industry waste is examined.