Zeytinyağı üretim tesislerinde tesis içi kontrol, üretim - atıksu ilişkisinin değerlendirilmesi: Hatay örneği
- Tez No: 766909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAYHAN BEKİR ERSÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Hatay'da bulunan zeytinyağı fabrikalarının üretim sistemlerine göre oluşan atık miktarları ve türleri karşılaştırılmıştır. Hatay'da 103 tane (50 adet 2 fazlı, 53 adet 3 fazlı) kontinu sistemle çalışan zeytinyağı fabrikası bulunmaktadır. 2 fazlı sistemlerden sulu pirina+yağ oluşurken 3 fazlı sistemlerden pirina+karasu+ yağ oluşmaktadır. Fabrikalardan kaynaklanan atıkların miktarları TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü tarafından“Zeytin Sektörü Atıklarının Yönetimi”Projesi ile hazırlanan program ile hesaplanmıştır. Sonuçlara göre 2 fazlı sistemle çalışan fabrikalardan toplam 4.300 ton/gün sulu pirina, 1.250 ton/gün atıksu oluşacaktır. 3 fazlı sistemlerle çalışan fabrikalardan toplam 3.720 ton/gün kuru pirina, 5.501,4 ton/gün karasu oluşacaktır. 3 fazlı sistemden oluşan atıksu (karasu+atıksu) 2 fazlı sistemde oluşan atıksudan 4-5 kat daha fazladır.
Özet (Çeviri)
In this study, the amount and types of waste generated according to the produciton systems of olive oil factories in Hatay were compared. There are 103 olive oil plant (50 2-phase, 53 3-phase) working with continuous systems in Hatay. While watery pomace+olive oil formed from 2- phase systems, olive pomace+olive mill wastewater +olive oil consits of from 3-phase systems. The amount of wastes originating (waste resulting) from the factories was calculated with the program prepared by the TUBİTAK MAM Environmental And Cleaner Produciton Institute with the“Management of Olive Sector Wastes”Project. According to the results, a total of 3.956 tons/day of watery pomace and 1.250 tons/day of washwater will be created from the factories operating with the 2-phase systems. A total of 3.720 tons/day of dry pomace and 5.501,4 olive mill wastewater+washwaterwater will be generated from the factories operating with the 3-phase systems. Wastewater from a 3-phase system (olive mill wastewater +washwater) is 4-5 times more than the wastewater originated in a 2-phase system.