Pay geri alım programı duyurularının şirketlerin piyasa değeri üzerindeki etkisi
The effect of share repurchase programs' announcements on firms' market values
- Tez No: 872759
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHA KARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, Türkiye, Yunanistan ve Polonya'da kamuoyuna açıklanan pay geri alım programı başlatılmasına dair duyurulara ilişkin verilerin pay getirilerini kısa dönemde etkileyip etkilemediği ve ilgili pay piyasalarının yarı-güçlü formda etkin olup olmadığı Etkin Piyasalar Hipotezi kapsamında ve olay çalışması yöntemi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 01.01.2020 ile 31.12.2023 tarihleri arasındaki 4 yıllık süre zarfında, Türkiye, Yunanistan ve Polonya'da kamuoyuna duyurulan pay geri alım programlarına ait duyurular ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, Türkiye ve Polonya pay piyasalarının kamuoyuna açıklanan pay geri alım programı başlatılmasına dair duyurulara verdiği tepkiler bakımından %5 ve %10 anlamlılık seviyelerinde yarı güçlü formda etkin olmadığını göstermiştir. Diğer yandan, Yunanistan pay piyasasının ise kamuoyuna açıklanan pay geri alım programı başlatılmasına dair duyurulara verdiği tepkiler bakımından %1, %5 ve %10 anlamlılık seviyesinin hepsinde yarı güçlü formda etkin olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışmada, ayrıca her bir ülke için kamuoyuna açıklanan pay geri alım programı başlatılmasına dair duyurulara verdiği tepkiler sektörel bazda ve aktif büyüklüğe göre de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine whether the data regarding the announcements regarding the launch of the share buyback program announced to the public in Turkey, Greece and Poland affect the share returns in the short term and whether the relevant share markets are efficient in semi-strong form within the scope of the Efficient Markets Hypothesis and with the event study method. In the study, announcements regarding share buyback programs made public in Turkey, Greece and Poland during the 4-year period between 01.01.2020 and 31.12.2023 were discussed. The findings showed that Turkish and Polish stock markets were not effective in semi-strong form at 5% and 10% significance levels in terms of their reactions to the announcements about the launch of the share buyback program announced to the public. On the other hand, it has been revealed that the Greek share market is effective in the semi-strong form at all 1%, 5% and 10% significance levels in terms of its reactions to the announcements about the launch of the share buyback program announced to the public. In the study, the reactions of each country to the public announcements regarding the launch of the share buyback program were also analyzed on a sectoral basis and according to asset size.