Tohuma uygulanan bakteriyel antagonistlerin biberde bakteriyel leke hastalığına etkisi
Effect of bacterial antagonists applied to seed on bacterial stot disease in pepper
- Tez No: 766910
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Xanthomonas euvesicatoria'yanın neden olduğu Bakteriyel Leke Hastalığı domates ve biberde önemli verim kayıplarına neden olan bir bakteriyel hastalıktır. Bu çalışmada yerel bakteriyel antagonistler kullanılarak hastalığın biyolojik mücadelesinde tohum uygulamalarının etkisi araştırılmıştır. Biber yetiştirilen yedi farklı ilde topraktan, biber köklerinden, yeşil aksamından ve tohumdan yapılan aday antagonist bakteri izolasyonunda toplam 488 adet bakteri kolonisi saflaştırılmıştır. Bu aday antagonistlerin in vitro petri denemeleriyle antimikrobiyal etkileri araştırıldığında, 9 adetinin TSA besi yerinde 3-9 mm arasında engelleme zonu oluşturmuştur. Xanthomonas euvesicatoria ile bulaştırılmış biber tohumlarına, antimikrobiyal madde üretme yeteneğindeki 9 adet yerel antagonistle biyolojik tohum uygulamalarında, Adıyaman 6-1, Hsf 4-2, Suruç 4-2, AE 10-6, YL 4-3, Suruç 6-1 ve Sumbas 4-2 kodlu antagonist izolatlar fidelerdeki hastalığı %15-56 oranında baskılamıştır. Bu uygulamalar ayrıca hastalık şiddetini %29-84 oranında azaltmıştır. Uygulamaların tohum çimlenmesine olan etkisi de incelendiğinde, en başarılı biyolojik tohum uygulamasının % -4.2 oranıyla YL 4-3 ve % - 2.3 oranıyla Suruç 6-1 kodlu izolatlar olduğu belirlenmiştir. MALDI TOF MS ile yapılan tanı çalışmalarına göre YL 4-3 kodlu izolat Bacillus subtilis ve Suruç 6-1 kodlu izolat Bacillus amyloliquefaciens spp. plantarum olarak belirlenmiştir. Bakteriyel antagonistler kullanılarak yapılan biyolojik tohum uygulamaları, Xanthomanas euvesicatoria'nın neden olduğu Bakteriyel Leke Hastalığının entegre hastalık yönetimine ve biyolojik mücadelesine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bacterial Spot Disease caused by Xanthomonas euvesicatoria is a bacterial disease that causes significant yield losses on tomatoes and peppers. In this study, the effect of seed applications on the biological control of the disease was investigated by using local bacterial antagonists. A total of 488 bacterial colonies were purified in the isolation of candidate antagonistic bacteria from pepper-grown soil, roots, green parts, and seeds in seven different cities. When the antimicrobial effects of these candidate had antagonists were investigated by the in vitro petri tests, it was determined that 9 antagonist bacterial strains had an inhibition zone between 3-9 mm in TSA medium. When the biological seed treatments with 9 local antagonists were applied to pepper seeds infected with Xanthomonas euvesicatoria, Adıyaman 6-1, Hsf 4-2, Suruç 4-2, AE 10-6, YL 4-3, Suruç 6-1 and Sumbas 4-2 coded antagonist strains suppressed the disease in seedlings by 15- 56% ratios. These applications also reduced the disease severity by 29-84% ratios. When the effect of these applications on seed germination was examined, it was determined that the most successful biological seed application was in antagonist strains YL 4-3 and Suruç 6-1 coded strains when. According to the identification studies MALDI TOF MS, YL 4-3 was identified as Bacillus subtilis and Suruç 6-1 was Bacillus amyloliquefaciens spp. plantarum. Biological seed applications using by bacterial antagonists contributed to the integrated disease management and biological control of Bacterial Spot Disease.