Çok parametreli süreçlerde bulanık mantık ile optimizasyon, paslanmaz dikişli boru imalatı örneği
Optimization with fuzzy logic in multi-parameter processes, stainless welded pipe manufacturing example
  1. Tez No: 766920
  2. Yazar: AYHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN MURAT ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yapay zekâ teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, süreç sonunda hedeflenen ürünün üretilmesi, optimal girdilerle istenilen kalitede bir ürünün gerçekleştirilmesi, zamandan ve maliyetten tasarruf edilmesi, israf ve israfın önlenmesi gibi çalışmalar yaygınlaşmıştır. Süreçleri oluşturan girdi ve çıktı parametrelerinin çok değişkenli ve dinamik olduğu imalat süreçlerinde, parametre konfigürasyonunu daimî olarak belirlemek zor olduğundan, değişen istekler çerçevesinde deneme yapıp ürün zaiyatı vermeden söz konusu parametre değerlerini belirlemek pek mümkün olmamaktadır. Bu tez çalışmasında; Tungsten Inert Gas (TIG) kaynak yöntemi ile paslanmaz dikişli tavlı boru üreten bir üretim hattında, kaliteyi belirleyen çıkış değerlerinin kabul edilebilir olduğu durumlardaki optimal giriş değerlerinin bulanık mantık yöntemi ile belirlenmesi hedeflenmiştir. Diğer bir ifade ile istenen çıkış parametre değerlerine karşılık, optimal giriş değerlerinin belirlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of artificial intelligence technologies, studies such as improving production processes, producing the targeted product at the end of the process, realizing a product of desired quality with optimal inputs, saving time and cost, and preventing waste and waste have become widespread. In manufacturing processes, where the input and output parameters that make up the processes are multivariate and dynamic, it is difficult to determine the parameter configuration permanently, so it is not possible to determine the parameter values in question without losing product by making trials for changing requests. In this thesis study; In a production line that produces stainless welded annealed pipes with TIG welding method, it is aimed to determine the optimal input values in the desired quality, that is, under conditions where the output values that determine the quality are acceptable, by fuzzy logic method. In other words, it has been tried to determine the optimal input values against the desired output parameter values.