Tabu araştırma algoritması destekli bulanık mantık denetleyicisi ile baraj işletiminin eniyileştirilmesi
Optimization of dam management with fuzzy logic controller based on tabu search algorithm
- Tez No: 109496
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DERVİŞ KARABOĞA, Y.DOÇ.DR. NURHAN KARABOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Denetlenen bir sistemin doğrusal olmama ve belirsizlik derecesi arttıkça, sistemin kontrolü çok zorlaşır ve belki de imkansız hale gelir. Gelişmiş süreçler, genelde zamanla değişen ya da belirsizlik ve doğrusal olmama gibi özellikleri bulunan karmaşık yapılara sahiptir. Bu nedenle, özellikle çok sayıda değişken mevcutsa, böyle karmaşık süreçlerin analitik modellerle tanımlanması oldukça zordur. Yapay zekaya dayalı yöntemler, karmaşık kontrol problemleri için hızlı ve etkin bir çözüm sağlayabilmektedir. Bu yöntemlerin pratikte en yaygm kullanılanlarından birisi de bulanık mantığa dayalı denetimdir. Bulanık denetim yönteminin temel avantajı, gerçek zamanda matematiksel olarak modellenmesi oldukça karmaşık olan süreçlerin denetimini mümkün kılmasıdır. Bir bulanık mantık denetim (BMD) sisteminin en temel birimi, bulanık kural tabam olarak adlandırılan bir kural kümesidir. Bu kuralların seçimi genelde, uzman bilgi ve deneyimleri esas alınarak yapılır. Ancak bu şekilde tasarlanan BMD kural tabam optimum olmamaktadır. Basit, esnek ve güçlü bir araştırma algoritması olan tabu araştırma algoritması (TAA) kullanılarak optimum bir kural tabam ve optimum bir BMD tasarlanabilir. Bu tez çalışmasında, Adana Catalan Baraj ı'nın taşkın esnasındaki işletim sisteminin otomatik olarak gerçekleştirilmesi için bulanık mantık denetleyici kullanımı önerilmiştir. Bu denetim sisteminin amacı, savak tahliye kapaklarının açıklıklarım ayarlayarak olabildiğince kısa sürede baraj gölü su seviyesinin önceden belirlenmiş olan faydalı hacim üst kotuna çekilmesini sağlamaktır. BMD'nin optimum olarak tasarlanabilmesi için, bulanık kurallara ait bazı parametreler TAA kullanılarak optimize edilmiştir. Böylece optimum bir BMD tasarlanmış ve tasarlanan bu BMD çeşitli şartlar altında test edilmiştir. Ayrıca, yüksek sistem veriminin sağlanması için, Catalan Barajı'ndaki taşkın işletim sistemi, yapay sinir ağlan (YSA) kullanılarak da modellenmiş ve yapay sinir ağma dayalı sistem verimi ile bulanık sistem verimleri karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Önerilen BMD'nin, klasik kontrol stratejisini temsil eden yapay sinir ağma dayalı denetleme sistemine göre oldukça iyi bir verim sergilediği, elde edilen benzetim sonuçlarından görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT If the nonlinearity and uncertainty in a system under control are increased, then control of the process becomes very difficult, perhaps impossible. In general, the involved processes are complex, time variant with nonlinearities and uncertainties. Such difficult processes are too complex to be described by analytical models, especially in the case of many decision variables. Artificial intelligence-based techniques can provide fast and efficient solutions to complex control problems. In practice, one of the well-known of these methods is fuzzy logic-based control. The major advantage of the fuzzy control method is to control processes that are too complex to be mathematically modeled in real time. The main unit of the fuzzy control system is a set of rules called 'fuzzy rules'. In general, the selection of these rules relies on knowledge and experience of a human expert. In this case, the structure of the fuzzy logic controller (FLC) is not optimum. An optimum rule base and FLC can be designed using a tabu search algorithm that is a simple, flexible and efficient search algorithm. In this thesis, the use of a FLC is proposed for automatic realization of the flood operating system of Adana Catalan Dam in Turkey. The objective of this control problem is to manage the dam lake level to a set" of desired points in the shortest time possible by adjusting the spillway gate openings. In order to ensure that an optimum FLC is obtained during any effective flood, some parameters of the fuzzy rules are optimized by using tabu search algorithm (TSA). Hence, FLC has been optimally designed and tested under several conditions. Furthermore, to obtain a high system performance, the flood management system in Catalan Dam is also realized by using artificial neural networks (ANN) and simulation results of the neural and the fuzzy system performances are presented comparatively. The results obtained from simulations indicate that the proposed FLC exhibits a superior performance over neural system that describes the conventional method.