634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde kat malikinin hak ve borçları
The rights and obligations of the condominium ownership within the framework of the Floor Ownership Law no 634
  1. Tez No: 766946
  2. Yazar: AHMET BURAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kat mülkiyeti, günümüzde önem arz eden bir kurumdur. Kat Mülkiyeti, şehirleşme ve nüfus yoğunluğunun artmasıyla dikey yapılaşmanın oluşturduğu sorunlara çözüm olarak getirilmiş özel bir mülkiyet türüdür. Bu kurum, tarihte birçok hukuk sisteminde ihtiyaç duyulan bir uygulama olmuş ve bu sebeple kendisine yer bulmuş bir kurumdur. Günümüzde ise ekonomik zorluklar, şehirlere göçler, konut sıkıntıları gibi sebeplerle bu kurumun önem derecesi artmıştır. Ülkemizde de kabul edilen kat mülkiyeti kurumunun sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi açısından kat maliklerine bazı haklar verilmiş, bunun yanında ise bazı yükümlülükler yüklenmiştir. Kat maliklerinin sahip olduğu hakların bir kısmı tek başlarına maliki oldukları yer ile ilgiliyken diğer bir kısmı da ortak yerlere ve yönetime ilişkin haklardır. Nüfus artışı ile birlikte yaşanan büyüme ve yine aynı hızla artan şehirleşme, bu alanda yaşayan bireylerin birtakım problemler yaşamasını kaçınılmaz kılmaktadır. Bu problemlerin çözülmesi için 23.6.1965 tarih ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu düzenlenmiş ve bu kanunla maliklere birtakım hak ve borçlar da yüklenmiştir. Bu hak ve borçlar Kat Mülkiyeti Kanunu'nun üçüncü ve dördüncü bölümlerinde düzenleme alanı bulmuştur. Bu bölümler ile bir yanda maliklerin, mülkiyet hakkının sağladığı menfaatlerden yararlanmasına ilişkin hükümler diğer yanda ise bu hakların sınırlarını belirleyen yükümlülükler düzenlenmiştir. Bu çalışmamızda Kat Mülkiyeti Kanunu ve güncel yargı kararları çerçevesinde, kat maliklerinin hak ve borçlarının neler olduğu ve hangi şartlarda bu hak ve borçlardan sorumlu oldukları incelenme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Condominium ownership is an important institution today. Condominium Ownership is a type of private property that has been brought as a solution to the problems caused by vertical construction with the increase in urbanization and population density. Today, the importance of this institution has increased due to economic difficulties, migration to cities, housing problems. In terms of the healthy implementation of the condominium institution, which is also accepted in our country, some rights have been given to the condominium owners, while some obligations have been imposed. While some of the rights of the flat owners are related to the place they own alone, the other part is the rights related to the common places and management. The growth experienced with the increase in population and the increasing urbanization at the same rate make it inevitable for the individuals living in this area to experience some problems. In order to solve these problems, the Condominium Ownership Law dated 23.06.1965 and numbered 634 was issued and some rights and obligations were imposed on the owners with this law. These rights and obligations are regulated in the third and fourth sections of the Property Ownership Law. With these sections, on the one hand, the provisions regarding the benefit of the owners from the benefits provided by the property right, on the other hand, the obligations that determine the limits of these rights are regulated. In this study, within the framework of the Condominium Ownership Law and current judicial decisions, what the rights and debts of the floor owners are and under which conditions they are responsible for these rights and debts are examined.