6. sınıf öğrencilerinin öğrenme stillerine göre problem kurma becerilerinin incelenmesi
Investigation of problem posing skills of 6th grade students according to their learning styles
  1. Tez No: 766947
  2. Yazar: HANDAN YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Problem çözme matematik eğitiminde önemli bir yer taşır. Problem çözme becerisini artıran ve problem çözme ile yakından ilişkili olan bir konu da problem kurmadır. Problem kurma açık uçlu problem kategorisinde yer alır. Bu özelliğiyle içerisinde bireysel farklılıkları barındırır. Bu doğrultuda bireysel farklılıkların bir sonucu olan öğrenme stilleri ile ilişkili olabilir. Bu araştırmada da 6. Sınıf öğrencilerinin öğrenme stillerine göre problem kurma becerilerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada 6. sınıf öğrencilerinin öğrenme stillerine göre problem kurma becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın deseni durum çalışmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu 6. Sınıfta öğrenim gören 8 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerden biri işbirlikli, ikisi bağımlı, üçü rekabetçi, ikisi ise katılımcı öğrenme stiline sahiptir. Verileraraştırmacı tarafından oluşturulan mülakat soruları, araştırmacı tarafından oluşturulan problem kurma testi ve öğrenme stilleri envanteriiletoplanmıştır. Problem kurma testi seçme (selecting), düzenleme (editing), dönüştürme (translating) ve kavrama (comprehending) olmak üzere dört kategoriden oluşmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular 6. sınıf öğrencilerinin öğrenme stillerine göre problemkurma becerilerinin farklılaştığını göstermiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre seçme (selecting) kategorisinde hiçbir öğrencinin başarılı problemler oluşturamadığı ve en zor bulunan kategorinin seçme olduğu tespit edilmiştir. Düzenleme (editing) kategorisinde bağımlı, rekabetçi ve katılımcı öğrenme stillerine sahip öğrenciler başarılı problemler oluşturmuşlardır. Dönüştürme (translating) kategorisinde verilen duruma uygun olup yeterli kategorisinde yer alan problem sayısı azdır.Kavrama (comprehending) kategorisinde problem kurmada en çok başarı gösteren öğrenciler rekabetçi öğrenme stiline sahip olanlardır. İşbirlikli öğrenme stilindeki öğrencinin hiçbir kategoride başarılı problem kurmadığı görülmüştür. Çalışmada ulaşılan sonuçlar doğrultusunda problemkurma çalışmaları yapılırken öğrencilerin öğrenme stillerinin dikkate alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Problem solving is of greatimportance when teaching math. Problem posing is another aspect which is closely related to problem solving and which improves problem solving skills. Problem posing falls within open ended problems. It contains personal differences with that feature. Accordingly, it may be connected to learning styles which results from individual differences. In the study, it was aimed to examine the problem posing skills of 6th grade students according to their learning styles. The design of the research is case study. The study was carried out with 8 6th Grade students. According to the data obtained from the learning styles scale, one of these students has a cooperative learning style, two of them have a dependent learning style, three of them have a competitive learning style and two of them have a participatory learning style. Data was collected from interview questions prepared by the researcher, a problem posing test prepared by the researcher and a learning styles inventory. Problem posing test consists of 4 categories which are selecting, editing, translating and comprehending. According to the findings obtained in the research, it was concluded that the problem posing skills of 6th grade students vary according to their learning styles. According to the results obtained from the research, it was determined that no student could create successful problems in the selection category and the most difficult category was selection. Students with dependent, competitive and participatory learning styles created successful problems in the editing category. The number of problems which are part of sufficient category and suitable for the situation in translating category are insufticient. The students who are most successful in problem posing in the comprehending category are those with a competitive learning style. It was observed that the student in the cooperative learning style did not create any successful problems in any category. It is recommended in line with the study results that students' learning styles should be taken into consideration when working on problem posing