Ters yüz edilmiş sınıf modelinin öğretmen adaylarının akademik başarılarına, öz düzenlemeli öğrenme becerilerine ve derse katılımlarına etkisi
The effect of the flipped classroom model on pre-service teachers' academic achievement, self-regulated learning skills and classroom engagement
- Tez No: 766975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YİĞİT EMRAH TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmada yükseköğretim düzeyindeki bilişim teknolojileri dersinin öğretiminde ters yüz edilmiş sınıf modelinin kullanımının öğretmen adaylarının akademik başarıları, öz düzenlemeli öğrenme becerileri ve derse katılımlarına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemini 48'i deney grubunda 48'i kontrol grubunda olmak üzere 96 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminde yedi haftalık bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonucunda elde edilen veriler betimsel ve kestirimsel istatistiklere tabi tutularak analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda araştırmaya katılan deney ve kontrol grubundaki öğretmen adaylarının akademik başarı son test ve kalıcılık testi puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda ters yüz edilmiş sınıf modelinin bilişim teknolojileri dersinde akademik başarıyı olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Bunun aksine her iki grubun son test verilerinin karşılaştırılması sonucunda öğrencilerin öz düzenleme becerileri ve derse katılımları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Derse katılımın alt boyutları incelendiğinde ise bilişsel, duyuşsal ve davranışsal derse katılımın son test verilerine göre iki grup arasında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Derse katılım boyutlarının ön test ve son test puanları arasındaki farklılıklar gruplar içinde incelendiğinde kontrol grubu için derse katılımın tüm alt boyutlarının ön test ve son test puanları arasında anlamlı farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Deney grubunda ise derse katılımın duyuşsal katılım alt boyutunun ön test ve son test puanları arasında anlamlı farklılık olmadığı tespit edilirken davranışsal katılım ve bilişsel katılım alt boyutlarında son test puanları aleyhine anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the effect of the use of the flipped classroom model in the information technology course in higher education on pre-service teachers' academic achievement, self-regulated learning skills and classroom engagement. In accordance with this purpose, the study adopts a quasi-experimental pre-test-post-test design with the control group, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 96 pre-service teachers, 48 of whom are in the experimental group and 48 of whom are in the control group. Within the scope of the study, a seven-week application was carried out in the fall semester of the 2020-2021 academic year. The data obtained as a result of the application were analyzed by the descriptive and predictive statistics. As a result of the analysis of the data, there was a significant difference in favor of the experimental group between the academic achievement post-test and retention test scores of the pre-service teachers in the experimental and control group participating in the study. In this context, it was concluded that the flipped classroom model had a positive effect on academic achievement in the information technology course. On the contrary, there was no significant difference between the students' self-regulated skills and their class engagement as a result of the comparison of the post-test data of both groups. When the sub-dimensions of classroom engagement were examined, it was determined that there was no significant difference between the two groups according to the post-test data of cognitive, affective and behavioral engagement. When the differences between the pre-test and post-test scores of the dimensions of classroom engagement were examined within the groups, it was found that there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of all sub-dimensions of class engagement for the control group. In the experimental group, it was determined that there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of the affective engagement sub-dimension of class engagement, while there were significant differences in the behavioral and cognitive engagement sub-dimensions against the post-test scores.