Biberde (Capsicum annuum l.) farklı eksplantlardan elde edilen kallus süspansiyon kültürlerinde kapsidiol oluşumu
Capsidiol formation in callus suspension cultures obtained from different explants of pepper (Capsicum annuum l.)
  1. Tez No: 76698
  2. Yazar: NURAN DERYA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş. ŞEBNEM ELLİALTIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Phytophythora capsici Leon, etmenine dayanımları farklı PM 217, PM 702 ve 11 B 14 biber çeşitlerine ait kallus süspansiyon kültüründe kapsidiiol oluşumu üzerinde çalışılmıştır.In vitro koşutlarda çimlendirilmiş biber fidelerinin gerçek yaprak, kotiledon ve hipokotil eksplantlanndan kallus elde edilmiş, bu materyal kullanılarak kallus süspansiyon kültürleri kurulmuştur. Biber eksplantlarından süspansiyon kültürü için en uygun kallus oluşumu 1.0 mg/1 2,4-D ve 0.1 mg/1 kinetin ilave edilen MS ortamından elde edilmiştir. Kallus süspansiyonlarının 14. Gününde besin ortamına 0.2, 0.4 ve 0.6 mM final konsantrasyon olacak şekilde AgNC>3 veya CuS04 uyarıcıları uygulanmıştır. Uygulamadan 48 saat sonra alınan doku ve süzüntü örneklerine gaz likit kromatografisi ile kapsidiol tayin edilmiştir. Her iki uyarıcının da 0.2mM uygulama dozu kapsidiol oluşumunu uyarmıştır, lîipokotir eksplantlanndan elde edilen kallus dokusunun kullanıldığı süspansiyonlarda kapsidiol birikimi diğer iki eksplanta göre daha yüksek olmuştur. Denemede kullanılan abiyotik uyarıcıların kallus süspansiyon kültürleri için etkin birer uyarıcı olmadıkları izlenimine varılmıştır. Çalışmada ayrıca 11 B 14 çeşidinin üç farklı eksplantından geliştirilen kallus süspansiyon kültürlerine biyotik bir uyarıcı olan selülaz, 3, 6, 12, 30 ve 45 {ig/m! final konsantrasyonda uygulanmıştır. Selülaz, abiyotik uyarıcılardan çok daha etkili olmuş, hipokotil kallus süspansiyonlarına 6 p.g/ml selülaz ugulandığında 48 saat süre sonunda, süzüntüde yaklaşık 50 ug/ml kapsidiol birikimi belirlenmiştir. Phytophythora capsici Leon'ye dayanıklılık ile in vitrokoşullarda kapsidiol oluşturma arasında doğrudan ve kuvvetli bir ilişki saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Capsidiol formation was determined in callus suspension cultures of PM 217, PM 702 and 11 E 14 pepper cultivars which has different resistance >o Phytopbthora capsici Leon. Callus suspension cultures were obtained from leaf, cotyledon and hypocotyl eksplants of pepper seedlings emerged under in vitro conditions. 1.0 mg/1 2,4-D and 0.1 mg/1 kinetin containing MS medium gave the best callus formation. AgNC*3 or CuSdi elicitors were added into medium as 0.1, 0.2, 0.4 and 0.6 mM final concentration at the 14th day of callussuspension culture. Both tissue and diffusate were analyzed for capsidiol content by using GLC after 48 hours of treatment. In all three varities callus suspensions obtained from hypocotyl explants gave the higher capsidiol level then other explants. Although 0.2 mM doses of both AgNCb and CuSC*4 elicitors induced capsidiol formation, it is concluded that those abiotic elicitors were not effective for callus suspension cultures of peppers. Linear and significant relationship betweeen resistance to Phytophthora capsici Leon.and in vitro capsidiol formation was not determined in the study. In the same study, cellulase as biotic elicitor at 3, 6, 12, 30 or 45 jigml final concentrations were also applied to callus suspension cultures of three different explants of 11 b 14 cultivar. Biotic elicitors, cellulase application to hypocotyl callus suspensios, approxymately 50 |ig/ml capsidiol accumulated in the medium.