Bulanık analitik hiyerarşi süreci yöntemi ile spor amaçlı taşıt seçim kriterlerinin analizi
Analysis of sports vehicle selection criteria with the furious analytical hierarchy process method
  1. Tez No: 767028
  2. Yazar: YUSUF KÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN SERVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemleri karar problemlerinin çözümünde, birden çok alternatif arasında en iyisinin belirlenmesinde ve tercihlerin en ideal şekilde analiz edilmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada talep oranı giderek artan Spor Amaçlı Taşıt (SUV)' ların tercih edilme kriterlerinin ağırlıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Binek araç kullanıcısıyken SUV satın almayı tercih eden karar vericilerin kişisel kriterleri ve nesnel kriterler çok kriterli karar verme yöntemlerinden Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) ile değerlendirilerek, elde edilen bulgulara göre karar vericiler için en önemli kriterin hangisi olduğu analiz edilmiştir. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış anket formu kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış anket formları SUV satın almış on farklı tüketiciye uygulanmıştır. Tüketicilerden anket formuyla elde edilen verilerin sayısallaştırılması ve analizi için Microsoft Excel tablolama programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multi-criteria decision making (MCDM) methods are used in solving decision problems, determining the best among multiple alternatives and analyzing preferences in the most ideal way. In this study, it is aimed to determine the weights of the criteria for preference of Sports Purpose Vehicles (SUV) with increasing demand. The personal criteria and objective criteria of the decision makers who prefer to buy an SUV while being a passenger car user were evaluated with the Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP), which is one of the multi-criteria decision-making methods, and according to the findings, which is the most important criterion for the decision makers. A semi-structured questionnaire was used as a data collection method in the study. Semi-structured questionnaires were applied to ten different consumers who had purchased SUVs. Microsoft Excel spreadsheet program was used for the digitization and analysis of the data obtained from the consumers with the questionnaire form.