Assessing morphological and genetic diversity among traditional African eggplant landraces and detecting salt tolerance and anther culture performance of selected accessions
Geleneksel Afrika patlıcan ülkelerinin morfolojik ve genetik çeşitliliğinin değerlendirilmesi ve seçilmiş erişimlerin tuz toleransı ve başka kültür performanslarının tespiti
- Tez No: 767029
- Danışmanlar: PROF. DR. HATIRA TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Scarlet patlıcanı (Solanum aethiopicum L.), Afrika kıtasında yerli sebzeler arasında en çok tüketilen ve popüler olan patlıcan türüdür. Genetik çeşitliliği hala büyük ölçüde keşfedilmemiş olduğundan, Solanum aethiopicum gr. Gilo'nun farklı aksesyonlarından oluşan bir germplazm koleksiyonu üzerinde iPBS-retrotranspozon belirteç sistemi kullanılarak genetik çeşitliliği ve popülasyon yapısı araştırılmıştır. Kaydedilen ortalama polimorfizm bilgi içeriği 0.363 olmuştur. Model tabanlı yapı, neighbor-joining, genetik çeşitliliğin varlığını doğrulamış ve 3 ana genetik popülasyon grubu elde edilmiştir. Bu varyasyon, iki farklı denemede (sera ve açık tarla) patlıcan türüne özgü tanımlama kriterleri kullanılarak fenotipik karakterizasyon yoluyla da gözlemlenmiştir. Daha sonra in vitro anter kültürü farklı uygulamalarla denenmiştir. Sadece GKE12, 0.82/100 anter embriyo oluşum oranı ve 0.41/100 anter gelişmiş embriyo oranı ile sonuçlanmıştır. Elde edilen tek embriyo/in vitro bitkinin diploid olduğu bulunmuştur. Seçilen aksesyonlarda, in vitro fide büyümesi üzerindeki morfolojik ve tuz kaynaklı değişiklikler de değerlendirilmiştir. Sonuçlar, tüm patlıcan aksesyonlarının fide büyümesinin, kontrole kıyasla tuz stresinden olumsuz etkilendiğini göstermiştir. Ruanda'daki scarlet patlıcan çeşitliliği, bu ekonomik açıdan önemli Afrika yerli sebzesinin kapsamlı bir ıslah programının temelini ve genetik kaynağını oluşturmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Scarlet eggplant (Solanum aethiopicum L.) is the most consumed and popular eggplant among indigenous vegetables on the African continent. Since its genetic diversity is still largely unexplored, its genetic diversity and population structure were assessed by employing the iPBS-retrotransposon markers system on a germplasm collection made of several accessions of Solanum aethiopicum gr. gilo. The recorded mean polymorphism information content was 0.363. The model-based structure, neighbor-joining, confirmed the existence of genetic diversity and 3 major genetic population group were obtained. This variation was also observed through phenotypic characterization by using key eggplant descriptors in two distinct experiments (greenhouse and open filed). Afterwards, in vitro anther culture was essayed with different treatments. Only the accession GKE12 showed satisfactory outcome with the rate of embryo formation of 0.82/100 anthers and 0.41/100 anthers corresponding to the rate of developed embryos. The sole obtained embryo/seedling was found to be doubled haploid. The morphological and salt-induced changes on in vitro early seedling growth of selected accessions were also assessed. The results showed that the seedling growth of all eggplant accessions was negatively affected by salt stress compared to controls. The extensive diversity of scarlet eggplant from Rwanda might be used to form the base and genetic resource of an exhaustive breeding program of this economically important African indigenous vegetable.