Cumhuriyet dönemi Türkiye Hindistan ilişkileri (1923-1980)
Turkey India relations in the Republic period (1923-1980)
  1. Tez No: 767040
  2. Yazar: YASEMİN KUTLU YÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER METİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Türklerin anavatanı olarak kabul edilen Orta Asya'nın Hint Yarımadası'na yakın oluşu, iki millet arasındaki ilişkileri antik çağlara kadar götürmeye olanak sağlamaktadır. Başlangıçta, Türklerin Hindistan'a düzenledikleri akınlar neticesinde Hint halkı Türkleri vahşi, barbar bir kavim olarak nitelendirmiştir. Türklerin Hindistan'ı yurt kabul edip burada devletler kurmalarıyla birlikte Hintlilerin Türk algısını değiştirmiştir. İlişkilerin bir başka boyutu da Hindistan'da kurulan devletlerin Osmanlı Devleti ile olan iletişimiydi. Osmanlı Devleti'yle olan ilişkiler Hindistan'ın son büyük Müslüman devleti olan Babür İmparatorluğu'nun yıkılışına kadar pek gelişmemişti. Ancak İngilizlerin Hindistan'da yönetimi ele geçirmeleriyle özellikle Hint Müslümanları Osmanlı halifesiyle manevi bir bağ kurmuşlardır. Osmanlı Devleti'nin zor zamanlarında maddi ve manevi yardımlarda bulunmuşlardır. İki halk arasındaki iyi ilişkiler Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecinde de devam etmiştir. 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla birlikte ilişkilerde yeni bir sayfa açılmıştır. Mustafa Kemal emperyal güçlere karşı vermiş olduğu mücadeleyle Hint halkının gözünde bir kahraman haline gelirken halifeliğin kaldırılması Hint Müslümanlarının tepkisine yol açmıştır. 1947 yılında Hindistan'ın bağımsızlığını kazanmasıyla ilişkiler farklı bir boyuta evirilmiştir. Türkiye'nin dış politikada Pakistan yanlısı tutumu, batı bloğuna yakın duruşu Hindistan ile taban tabana zıt bir durumu ortaya çıkarmıştır. Çalışmada Türkiye ve Hindistan'daki arşiv kaynakları, gazeteler, meclis tutanakları kullanılarak 1923-1980 yılları arasındaki Türk Hint ilişkilerinin gelişimi incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Türkiye Cumhuriyeti, Hindistan, Pakistan, Hint Yarımadası, Uluslararası İlişkiler.
Özet (Çeviri)
The proximity of Central Asia, which is considered to be the homeland of the Turks, to the Indian Peninsula allows the relations between the two nations to go back to ancient times. In the beginning, as a result of the Turks' incursions into India, the Indian people described the Turks as a savage and barbaric tribe. With the Turks accepting India as their homeland and establishing states there, it changed the Turkish perception of the Indians. Another dimension of the relations was the communication of the states established in India with the Ottoman Empire. Relations with the Ottoman Empire did not develop much until the collapse of the Mughal Empire, India's last great Muslim state. However, when the British seized power in India, especially Indian Muslims established a spiritual bond with the Ottoman caliph. They provided material and moral assistance during the difficult times of the Ottoman Empire. Good relations between the two peoples continued during the establishment of the Republic of Turkey. With the establishment of the Turkish Republic in 1923, a new page was opened in relations. While Mustafa Kemal became a hero in the eyes of the Indian people with his struggle against the imperial powers, the abolition of the caliphate led to the reaction of the Indian Muslims. With the independence of India in 1947, relations have evolved into a different dimension. Turkey's pro-Pakistan stance in foreign policy and its close stance to the western bloc have revealed a diametrically opposite situation with India. In the study, the development of Turkish-Indian relations between 1923-1980 was examined by using archival sources, newspapers, parliamentary minutes in Turkey and India. KEY WORDS: Republic of Turkey, India, Pakistan, Indian Subcontinent, International Relations.