Balkan Savaşları'nda Osmanlı Ordusu'nda askerî suçlar (1912-1913)
Military crimes in the Ottoman Army in the Balkan Wars (1912-1913)
- Tez No: 767047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH LÜLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Osmanlı Devleti, Fransız İhtilali'nin yaydığı milliyetçilik akımı ve Rusya'nın Balkanlardaki Panslavizm politikaları sonucunda XIX. yüzyıl boyunca Balkan milletlerinin isyanlarıyla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Bu mücadelenin doruk noktası olan 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi, Osmanlı Devleti'nin Balkanlardaki topraklarını ve askerî gücünü kaybetmesinin asıl nedenidir. Özelikle özerk bir yapıya kavuşturulan Bulgaristan ve bağımsızlıklarını ilan eden Sırbistan, Karadağ, Romanya ile daha önce bağımsız olan Yunanistan'ın güç kazanmaya başlaması, Osmanlı Ordusu içindeki gayrimüslimlerin orduya bağlılıklarını azaltmış ve devlete olan aidiyet duygularını kaybetmelerine neden olmuştur. Bu durumun en büyük göstergesi olan Balkan Savaşları'nda gayrimüslim askerlerin Osmanlı Devleti için savaşmak istememesi başta firar olmak üzere çeşitli askerî suçların işlenmesine sebebiyet vermiştir. Osmanlı Ordusu içindeki gayrimüslim askerlerin dışında Anadolu'dan gelen askerlerin ve ordu içindeki bazı komutanların isteksiz davranışları ve disiplinsizlikleri ciddi boyutlarda yaşanmıştır. Tüm bu olumsuzluklara çevresel koşullar, salgın hastalıklar, gıda yetersizliği ve teçhizat eksikliği gibi diğer faktörler de eklenince, zikredilen askerî suçlara karşı Osmanlı Devleti birtakım tedbirler alma yoluna gitmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Osmanlı Devleti, Balkanlar, Balkan Savaşları Askerî Suçlar, Firar
Özet (Çeviri)
Throughout the 19th century, the Ottoman State had to struggle with the rebellions of the Balkan nations as a result of the nationalist movement that was spread following the French Revolution and the Panslavism policy carried out by Russia in the Balkans. Russia-Turkish wars (or Ottoman–Russian wars) in 1877-1878, which became the climax point of this struggle, was the main reason why the Ottoman State lost lands and military strength in the Balkans. Particularly, after Bulgaria gained autonomy, Serbia, Montenegro and Romania declared their independence and Greece, which was already independent, gained more power, non-Muslims members of the Ottoman army became less loyal to the army and thus lost their sense of involvement to the state. In the Balkan Wars, which is the biggest indicator of this situation, the non-Muslim soldiers' unwillingness to fight for the Ottoman Empire led to various military crimes, especially desertion. Apart from the non-Muslim soldiers in the Ottoman Army, the reluctant behavior and indiscipline of the soldiers coming from Anatolia and some of the commanders in the army were experienced seriously. When other factors such as environmental conditions, epidemics, lack of food and equipment were added to all these negativities, the Ottoman Empire took some measures against the aforementioned military crimes. KEYWORDS: The Ottoman State, Balkans, Balkan Wars, Military Crimes, Desertion