Organomagnezyum tek bileşenli öncü bileşiklerden MgO nano-parçacıklarının sentezlenmesi ve termogravimetrik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of MgO nano-particles from organomagnesium single-source precursor compounds and analysis of their thermogravimetric properties
- Tez No: 767048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yüksek Lisans Tezini oluşturan bu çalışmada, yüksek yüzey alanlı MgO nanoparçacıkların üretilmesinde ilk olarak grubumuzda sentezi gerçekleştirilen ve yapıları aydınlatılmış olan kübik yapıdaki tek kaynaklı organometalik magnezyum öncü bileşikler, [RMgOR']4 (R=Me, R'=iPr, tBuCyHex) sentezlenip karakterize edilmişlerdir. Organik çözücülerde çözünen bu bileşikler başka herhangi bir katkı maddesine ihtiyaç duyulmadan direkt olarak film olarak çalışabildiği gibi ısısal muamelelerle nanoparçacıklara kolayca dönüştürülebilmektedirler. Zayıf metal-oksijen ve metal-karbon bağlarından oluşan bu tek kaynaklı öncü metal alkoksitler düşük sıcaklıklarda karşılık gelen metal oksitlere dönüştüklerinden önemli enerji tasarrufu sağlamaktadırlar. Bununla birlikte yapılarındaki organik ligantların çeşitlendirilmesiyle parçacık büyüklüğü ve gözenek yapısı kolaylıkla kontrol edilerek arzulanan özelliklere sahip MgO malzemeleri sentezlenebilecektir. Elde edilen [RMgOR']4 (R=Me, R'=iPr, tBu, CyHex) öncü bileşiklerin MgO dönüşümüne ait termogravimetrik özellikleri detaylarıyla tespit edilmiş ve non-izotermalkinetik verileri analiz edebilmek için KAS, FWO ve Starink'in izokonversiyon yöntemleri gibi modelsiz farklı teknikler kullanılmış ve buradan elde edilen sonuçlar detaylarıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the studies aiding to the Master Thesis, in order to synthesize high surface area MgO nanoparticles, our group first synthesized and characterized single source organometallic magnesium precursor compounds [RMgOR']4 (R=Me, R'=iPr, tBuCyHex) in the cubic structure. These compounds, which dissolve easily in common organic solvents, can either be worked directly as films without the need for any other additives, or they can be easily converted into nanoparticles by thermal treatments. Single-source precursor metal alkoxides, which consist of weak metal-oxygen and metal-carbon bonds, provide significant energy savings as they are converted to corresponding metal oxides at low temperatures. However, by changing the organic ligands in their structures, MgO materials with the desired properties, can be synthesized easily by controlling the particle size and pore structure. In order to determine in details the thermogravimetric properties of the obtained [RMgOR']4 (R=Me, R'=iPr, tBu, CyHex) precursor compounds as they produce MgO, nonisothermal kinetic modelless methods such as, KAS, FWO and Starink's isoconversional methods, have been used to analyze the process and the results obtained are discussed here in detail.