9. sınıfa başlayan ve 9. sınıfı bitiren öğrencilerin sözel ve görsel temsil biçiminde sunulan üçgen problemlerindeki performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the students' performances starting grade 9 and finishing grade 9 on triangle problems presented in verbal and visual form
- Tez No: 767049
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı, 9. sınıf öğrencilerinin sözel ve görsel sunum şekline sahip üçgen problemlerindeki performanslarını değerlendirmek ve test başarısızlıklarının nedenlerini incelemektir. Bu çalışma öğretmen ve uzmanlara, farklı sunum biçimine sahip problemlerin öğrencilerin performanslarına olan etkisi hakkında bilgi vermesi, öğrencilerin zorlandıkları durumları belirlemesi ve yaptıkları yanlışları açıklayarak öğrenme ortamlarının düzenlenmesine katkı sağlaması açısından önemlidir. Bu araştırma Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde ve Kastamonu ilinin Araç ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 2019-2020 eğitim öğretim yılı bahar döneminde rasgele seçilen 3 liseden 9. sınıfı bitirmek üzere olan toplam 177 öğrenciyle çalışıldı. 2021-2022 eğitim öğretim yılının güz döneminin ilk iki haftasında ise 9. sınıfa yeni başlayan toplam 217 öğrenciyle de çalışıldı. Çalışmanın verileri aynı sorulardan oluşan fakat farklı sunum biçimine sahip, araştırmacı tarafından geliştirilen, sözel üçgen testi ve görsel üçgen testi olmak üzere iki adet test ile elde edilmiştir. Testlerdeki sorular araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve müfredatta yer alan üçgen konusunun kazanımlarına uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Bu amaçla üçgen konusundaki ilk beş kazanıma ait toplamda 20 tane problem hazırlanmıştır. Her bir testte 10 adet soru bulunmaktadır. Her bir kazanımla ilgili 4 farklı problem bulunmaktadır. Bu 4 farklı problemin ikisi kolay ikisi de zor problem olarak belirlenmiştir. Kolay ve zor problemler ise aynı sayısal değerleri içinde barındıran farklı sunum biçimine sahip problemlerdir. Bu araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Testlerden elde edilen nicel verilerle istatistiksel analizler yapılmıştır. Testlerden elde edilen nicel verilerin nitel verilerle desteklenmesi ve derinlemesine analizinin yapılabilmesi için öğrencilerle problem çözümlerine dair yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak, kayıt altına alınmıştır. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin görsel testte daha başarılı oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca 9. sınıfı bitirmek üzere olan öğrencilerin 9. sınıfa yeni başlayan öğrencilere göre daha başarılı oldukları görülmektedir. KEYWORDS: The Ottoman State, Balkans, Balkan Wars, Military Crimes, Desertion
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the performance of 9th grade students in triangle problems with verbal and visual presentation and to examine the reasons for test failures. This study is important in terms of giving information to teachers and experts about the effect of problems with different presentation styles on students' performance, determining the situations that students have difficulty with and contributing to the organization of learning environments by explaining the mistakes they make. This research was carried out in Safranbolu district of Karabük province and Araç of Kastamonu province. İn the study, a total of 177 students who were about to graduate from 9th grade from 3 high schools selected randomly in the spring semester of the 2019-2020 academic year were studied. In the first two weeks of the fall semester of the 2021-2022 academic year, we worked with a total of 217 students who just started their 9th grade. The data of the study were obtained with two tests, namely the verbal triangle test and the visual triangle test, which were developed by the researcher, consisting of the same questions but with a different presentation style The questions in the tests were developed by the researcher and were prepared in accordance with the achievements of the triangle subject in the curriculum. For this purpose, a total of 20 problems were prepared for the first five acquisitions on triangle. There are 10 questions in each test. There are 4 different problems related to each acquisition Two of these 4 different problems were determined as easy and both of them were determined as hard problems. Easy and difficult problems, on the other hand, are problems with different presentation formats that contain the same numerical values. Quantitative and qualitative research methods were used in this study. Statistical analyzes were carried out with the quantitative data obtained from the tests. In order to support the quantitative data obtained from the tests with qualitative data and to conduct an in-depth analysis, semi-structured interviews with students about problem solutions were made and recorded. As a result of the research, it was concluded that the students were more successful in the visual test. In addition, it is seen that students who are about to finish 9th grade are more successful than students who have just started 9th grade. KEYWORDS: Problem Solving, Routine and Non-Routine Problems, Visual and Verbal Presentation, Representation Types, Triangle