Küçük ve orta ölçekli inşaat şantiyelerinde iş ekipmanların asgari sağlık ve güvenlik şartlarının incelenmesi
Investigation of minimum health and safety conditions of work equipments in small and medium construction site
  1. Tez No: 767071
  2. Yazar: GHULAM SAKHI HAMID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Birçok sektörde olduğu gibi, inşaat sektöründe de projelerin yapım aşamasında çeşitli iş ekipmanları kullanılmaktadır. Bu araştırmada küçük ve orta ölçekli inşaat şantiyelerinde“Yapı İşlerinde İSG Yönetmeliği”EK-5 de yer alan“İş Ekipmanlarının Asgari Sağlık ve Güvenlik Şartları”nın incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketin ilk bölümünde 9 demografik soru yönetilmiştir; İkinci bölümde ise 5 alt boyuttan oluşan ölçek kullanılmıştır. Cephe iskeleleri, geçici kenar koruma sistemleri, sütunlu çalışma platformları, yaşam hatları ve güvenlik ağları boyutları ile ilgili 5 soru ve 7'li likert tipi cevaplar kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 25 programında analiz edilmiştir. Frekans, t-testi ve anova analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre cephe iskeleleri puanlarında, anket uygulanan katılmacıların yapı işlerinde İSG EK-5 bilgisi ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılık görülmüştür. Korkuluk sistemleri puanlarında; katılımcıların pozisyon ve aylık gelir durumuna göre anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Yaşam hatları puanlarında; katılımcıların pozisyon, İSG EK-5 bilgisi, yaş, hizmet süresi ve aylık gelire göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sütunlu çalışma platformları puanlarında; katılımcıların aylık gelir durumuna göre anlamlı farklılık bulunmuştur. Yaşam hatları puanlarında; katılımcıların pozisyon, İSG EK-5 bilgisi, yaş, hizmet süresi ve aylık gelirine göre anlamlı farklılık elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As in many sectors, various work equipment is used in the construction phase of projects in the construction sector. In this research, it is aimed to examine the“Minimum Health and Safety Conditions of Work Equipment”in ANNEX-5 of the“OHS Regulation in Construction Works”in small and medium-sized construction sites. A questionnaire was used as a data collection tool in the research. In the first part of the questionnaire, 9 demographic questions were applied; in the second part, a scale consisting of 5 sub-dimensions was used. The dimensions of the facade scaffolding, temporary edge protection systems, columnar work platforms, lifelines and safety nets were used with 5 questions and 7 Likert type answers. The collected data were analyzed in SPSS 25 program. Frequency, t-test and anova analyzes were used. According to the results of the research, there was a significant difference in the scores of the facade scaffolding, according to the OHS EK-5 knowledge and education level of the participants in the construction works. There was a significant difference in the scores of the guardrail systems according to the position and monthly income. Significant differences were found in lifeline scores according to position, OHS ANNEX-5 information, age, length of service and monthly income. A significant difference was found in the columnar work platforms scores according to monthly income. A significant difference was obtained in lifeline scores according to position, OHS annex5 information, age, length of service and monthly income.