İnşaat şantiyelerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından risklerin değerlendirilmesi ve örnek risk analizi
Evaluation of risks in construction work in terms of occupational health and safety, sample risk analysis
  1. Tez No: 803670
  2. Yazar: KÜBRA AVŞAR UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA BURCU GÜRDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İnşaat sektörü doğası gereği birçok riskli çalışma alanlarını içinde barındırır. Yapılan istatistik araştırması neticesinde ölümlü iş kazalarının en çok yaşandığı iş kolu olarak inşaat şantiyeleri karşımıza çıkmaktadır. Yaşanan kazaların sonuçlarını onarmak, önlemekten maddi ve manevi daha yıpratıcı bir süreçtir. Bu durumun fark edilmesiyle iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına proaktif yaklaşım geliştirilmiştir. İş kazalarının önlenmesi adına yapılacak ilk adım kapsamlı bir risk analizi çalışması gerçekleştirmektir. Kapsamlı ve titizlikle yönetilen risk değerlendirmesi süreci sonrasında şantiyelerdeki iş kazalarının en aza indirilmesi mümkündür. Yapılan bu çalışmanın amacı; sektörde çalışan iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerine kapsamlı bir kaynak oluşturmak ve şantiyelerde karşılaşılabilecek tehlikeleri belirleyerek katkıda bulunmaktır. Bu tez kapsamında Tokat ili merkez ilçesinde bulunan 4000m2 inşaat alanına sahip küçük ölçekli bir şantiyede yapılan risk analizi çalışmasıyla tehlikeler belirlenmiştir. Yapılan çalışmada çok tehlikeli çalışma alanlarında sıkça kullanılan Fine-Kinney risk analizi yöntemi tercih edilmiştir. Risk analizi sonucunda 365 tane tehlike tanımı yapılmıştır. Belirlenen tehlikelerin sebep olabileceği riskler puanlanarak önem sırası oluşturulmuştur. Bu tehlikeli durumlardan 60 tanesi çok yüksek risk, 211 tanesi yüksek risk, 81 tanesi önemli risk, 11 tanesi orta risk ve 2 tanesi düşük risk olarak elde edilmiştir. Tüm riskli durumlar için uygun iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri önerilmiştir. Ayrıca sonuç kısmında tez araştırması sırasında elde edilen bilgi ve gözlemlere dayanarak sektördeki iş sağlığı ve güvenliği boşluklarına çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The construction industry, by its nature, contains many risky working areas. As a result of the statistical research, we come across construction work as the business line where fatal occupational accidents are most common in our country. Repairing the consequences of the accidents is a material and morally more exhausting process than preventing them. With the to notice of this status, the proaktif approach have been developed to occupational health and safety working. The first thing to do to prevent occupational accidents is a comprehensive risk analysis study. It is possible to minimize occupational accidents at construction sites after a comprehensive and meticulously managed risk assessment process. The purpose of this study is; to create a comprehensive resource for occupational health and safety professionals working in the sector and to contribute by identifying the hazards that may be encountered at construction sites. Within the scope of this thesis, hazards were determined by the risk analysis study carried out in a small-scale construction site with a construction area of 4000m2 in the central district of Tokat. In the study, Fine-Kinney risk analysis method, which is frequently used in very dangerous work areas, had been preferred. As a result of the risk analysis, 365 hazard definitions were made. The risks that may be caused by the identified hazards were scored and the order of importance was established. Of these dangerous situations, 60 were obtained as very high risk, 211 as high risk, 81 as significant risk, 11 as medium risk and 2 as low risk. Appropriate occupational health and safety measures have been proposed for all risky situations. In addition, in the conclusion part, resolution suggestions were made to the occupational health and safety gaps in the sector based on the information and observations obtained during the thesis research.