Psikiyatrik tanı almış bireylerde algılanan sosyal destek ve iyileşme aşamalarının belirlenmesi
Determination of perceived social support and stages of recovery in individuals with psychiatric diagnosis
- Tez No: 767139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Orta Karadeniz bölgesinde bulunan bir ildeki psikiyatri hastanesi, toplum ruh sağlığı merkezi ve üniversitesi hastanesi psikiyatri kliniğinde yatan veya ayaktan takip edilen bireylerde, algılanan sosyal destek ve iyileşme aşamalarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya katılan bireylerin sosyal destek durumları ve iyileşme aşamaları belirlenmiş, sosyal destek ve iyileşme aşamaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma 11/10/2021-11/04/2022 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel türde yapılmıştır. Çalışma 230 birey ile tamamlanmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından ilgili literatür incelenerek oluşturulan Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve İyileşme Aşamaları Ölçeği (İAÖ) kullanılmıştır. Veriler çalışmaya katılmayı kabul eden bireyler ile araştırmacı tarafından yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS Statistics 25.0 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, minimum, maksimum, medyan, ortalama, standart sapma, t testi, Tek Yönlü Anova ve Tamhane's, Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the perceived social support and recovery stages of inpatients or outpatients in the one of the Central Black Sea region's city of Mental Health and Diseases Hospital, Community Mental Health Center and University Hospital psychiatry clinic. For this purpose, the social support status and recovery stages of the individuals participating in the study were determined, and the relationship between social support and recovery stages was examined. The research was conducted between 11/10/2021-11/04/2022 as descriptive and cross-sectional. The study was completed with 230 individuals. Introductory Information Form, Multidimensional Perceived Social Support Scale and Stages of Recovery Instrument, which were created by the researcher by examining the relevant literature, were used to collect data in the study. Data were collected face to face from individuals who agreed to participate in the study. SPSS Statistics 25.0 program was used to evaluate the data. Number, percentage, minimum, maximum, median, mean, standard deviation, t-test, One-Way Anova and Tamhane's, Pearson Correlation were used in data analysis.