Kronik kas-iskelet sistemi ağrısı olanların psikososyal risk faktörleri açısından değerlendirilmesi ve kaygı durumunun etkisinin incelenmesi
Evaluation of those with chronic muscle-skeletal pain in terms of psychosocial risk factors and investigation of the effect of anxiety status
- Tez No: 767138
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; en az 3 aydır kronik kas iskelet sistemi ağrısı olan hastalarda ağrının psikososyal risk faktörleri açısından değerlendirilmesi ve kaygı durumuna etkisinin incelenmesidir. Yöntemler: Bu çalışma; tek merkezli ve kesitsel bir araştırma olarak planlandı. Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne Şubat-Haziran 2022 tarihleri arasında başvuran 18- 65 yaş arası hastalardan en az 3 aydır kas-iskelet sistemi ağrısı olan ve çalışmaya dahil etme kriterlerini karşılayan 203 hasta ile gerçekleştirildi. Verileri elde etmek için; Hasta Bilgi Formu, Sarı Bayrak Anketi (SBA) ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (D-SKE) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study is to evaluate pain in terms of psychosocial risk factors and to examine its effect on anxiety in patients with chronic musculoskeletal pain for at least 3 months. Methods: This study was planned as a single-center, and cross-sectional study. It was conducted with 203 patients aged 18-65 years who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between February and June 2022, who had musculoskeletal pain for at least 3 months and met the inclusion criteria. To obtain the data; the Patient Information Form, Yellow Flag Questionnaire (YFQ), and State-Trait Anxiety Inventory (S-TAI) were used.