Acil serviste idrar sondası takılma nedenlerinin analizi
The analysis of urinary catheterization reasons in the emergency department
  1. Tez No: 767155
  2. Yazar: MEHMET MURAT DİYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Acil serviste hastalara uygulanan idrar sondası işleminin nedenlerinin analizi yapılmıştır. Bu şekilde uygunsuz endikasyonla takılan idrar sondalarının ve sondaya bağlı komplikasyonların oranlarını göstererek bu tıbbi uygulamanın gözden geçirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01/05/2022-01/11/2022 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yetişkin acil servisinde idrar sondası takılan hastaların dosyaları ve hastane sistemindeki bilgileri incelenerek retrospektif olarak yapılmıştır. Hastaların yaşı, cinsiyeti, kullandığı ilaçlar, bilinen hastalıklar, geçirilmiş operasyon öyküsü, idrar sondası takılma nedenleri, komplikasyonlar ile ilişkili olabilecek laboratuvar verileri, gelişen komplikasyonlar, acil servisten çıkış durumları kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan olgu sayısı 525'tir. Olguların %55.4'ü erkek olarak bulunmuştur. Olguların yaş ortalaması 65,04±19,85 yıl olarak hesaplanmıştır. Olguların ek hastalıkları arasında %,50,3 (n=264) ile hipertansiyon en sık görülen hastalıktır. Olguların idrar sondası takılma nedenleri arasında en sık %38,3 (n=201) ile günlük aldığı çıkardığı takibi ile tanı ve tedavi için günlük diürez ölçümü bulunmuştur. Uygunsuz endikasyonla takılan sonda oranı %14,7 olarak bulunmuştur. Olgular incelendiğinde tespit edilen komplikasyon gelişimi %8,6 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine the rate of urinary catheter insertions with inappropriate indication in emergency room, to analyse justifications of this insertions, and to revise these justifications revealing catheter related complication rates. Material and Method: This study has been retrospectively conducted by analyzing records of patients having urinary catheterization at the emergency department of Cerrahpasa Medical Faculty of Istanbul University-Cerrahpasa, between 01/05/2022-01/11/2022. The age, gender, medications, comorbidities, operation history, urinary catheterization reason, catheterization complications, laboratory data that might be related to the complications, and final disposition of the patient. Results: In this study the number of the patients was 525. 55.4% of the cases were male. The mean age of the cases was 65.04±19.85 years. Among the comorbidities of the cases, hipertension was the most common one with a percentage of 50.3 (n=264). Daily diuresis measurement for diagnosis and treatment, and daily hidration and diuresis follow-up were the most common reason of urinary catheter insertion with a rate of 38.3% (n=201). The rate of insertions with inappropriate indication was 14.7%. The complication percentage was 8.6%.