Gebelikte web tabanlı transteoretik modele göre verilen sigara bırakma müdahalesinin doğum sonu sigara relapsına etkisi
The effect of smoking cessation intervention in pregnancy according to the WEB-based transtheoretic model on postpartum smoking relapse
- Tez No: 767160
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Gebelikte web tabanlı transteoretik modele göre verilen sigara bırakma müdahalesinin doğum sonu sigara relapsına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma ön test- son test kontrol gruplu deneme modeli olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 34 deney ve 36 kontrol grubu olmak üzere toplam 70 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Katılımcı Tanıtım Formu”,“Fagerström Nikotin Bağımlılığı Testi”(FNBT),“Değişim Aşamalarının Sınıflandırılması Ölçeği”(DASÖ),“Davranış Değiştirme Süreci Ölçeği”(DDSÖ),“Öz-Etkililik Ölçeği/Teşvik Eden Faktörler Ölçeği”(ÖEÖ/TEFÖ) ve“Karar Denge Ölçeği”(KDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Deney grubundaki kadınlara gebelik döneminde transteoretik modele göre sigara bırakma müdahalesinde bulunulmuştur. Kontrol grubundaki kadınlara ise hiçbir uygulama yapılmamıştır. Doğum sonu 4. haftada her iki gruba son test veri toplama formları uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik, ki-kare testi, paired sample t-testi, independent samples t-test ve Cronbach Alpha analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of smoking cessation intervention given according to the web-based transtheoretic model during pregnancy on postpartum smoking relapse. Material and Method: The research was carried out as a pretest-posttest control group experimental model. The sample of the study consisted of a total of 70 women, 34 of which were in the experimental group and 36 in the control group. The Participant Identification Form,“Fagerström Nicotine Addiction Test”(FNDT),“Stages of Change Scale”(SCS),“Behavior Change Process Scale”(BCPS),“Self-Efficacy Scale/Encouraging Factors Scale”(SES/EFS) and“Decision Balance Scale”(DBS) were used to obtain the data of the study. Smoking cessation intervention was applied to the women in the experimental group during pregnancy according to the transtheoretic model. No application was made to the women in the control group. Post-test data collection forms were applied to both groups at the postpartum 4th week. Descriptive statistics, chi-square test, paired sample t-test, independent samples t-test and Cronbach Alpha analysis were used to evaluate the data.