Gebelikte web tabanlı mindful emzirme programının doğum sonu emzirmeye etkisi
The effect of web-based mindful breastfeeding program during pregnancy on postpartum breastfeeding
- Tez No: 937437
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY GÜNGÖR SATILMIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, web tabanlı Mindful Emzirme Programı'nı (Mind-EP) geliştirmek ve gebelik döneminde uygulanacak web tabanlı Mind-EP'in doğum sonrası emzirme farkındalığı, adaptasyonu ve öz-yeterliliğine etkisini belirlemektir. Yöntem: Tek kör, randomize kontrollü, deneysel tipte yapılan bu çalışmaya Temmuz 2024-Şubat 2025 tarihleri arasında Instagram üzerinden eğitim duyurularına ulaşan, dahil etme kriterlerine uyan 65 gebe dahil edilmiştir. Gebeler basit randomizasyon ile deney (n=33) ve kontrol grubuna (n=32) atanmıştır. Deney grubuna; haftada 2 oturumdan oluşan ve 4 hafta süren online eğitimlerin yanı sıra oluşturulan web sitesinden eğitim videoları ve meditasyon ses kayıtlarının da katılımcılarla paylaşıldığı Mind-EP sunulmuştur. Eğitimlerin başlangıcından doğum sonu 1. aya kadar Mind-EP WhatsApp© gruplarından motivasyonel mesajlar atılmıştır. Kontrol grubuna standart emzirme eğitimi tek oturumda online olarak verilmiştir. Doğum sonrası 3.-5. günler arasında her iki gruptaki annelerin emzirmeleri telefon görüşmesi ile değerlendirilmiştir. Araştırmada Tanıtıcı Bilgi Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BFÖ), Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği (DASS-21), Emzirmede Farkındalık Ölçeği (EFÖ), Emzirme Adaptasyon Ölçeği (EAÖ), Antenatal-Postnatal Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçekleri (AEÖ-PEÖ), Sistem Kullanılabilirlik Skalası (SKS) ve Mind-EP Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Gruplara doğum sonu 1. ayda son testler uygulanmıştır. Bulgular: Deney ve kontrol grubunun tanıtıcı özellikleri ve BFÖ, DASS-21, AEÖ ön test puanları benzerlik göstermiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to develop the web-based Mindful Breastfeeding Program (Mind-BP) and evaluate the effects of its implementation during pregnancy on postpartum breastfeeding awareness, adaptation, and self-efficacy. Method: This single-blind, randomized controlled experimental study was conducted between July 2024 and February 2025. A total of 65 pregnant women who met the inclusion criteria and accessed the study announcements via Instagram were enrolled. Participants were randomly assigned to the intervention (n=33) and control (n=32) groups. The intervention group received Mind-BP, which included two online sessions per week for four weeks, as well as access to educational videos and meditation recordings via a dedicated website. Motivational messages were sent through Mind-BP WhatsApp© groups from the beginning of the training until one month postpartum. The control group received a single-session standard breastfeeding education online. Breastfeeding practices were assessed via phone interviews between postpartum days 3–5. Data were collected using the Demographic Information Form, Mindful Attention Awareness Scale (MAAS), Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), Mindful Breastfeeding Scale (MINDF-BFS), Breastfeeding Adaptation Scale (BAS), Antenatal and Postnatal Breastfeeding Self-Efficacy Scales (ABS-PBS), System Usability Scale (SUS), and Mind-BP Evaluation Form. Post-tests were administered to both groups at one month postpartum. Results: The intervention and control groups showed similar baseline characteristics and pre-test scores for MAAS, DASS-21, and ABS (p>0.05).