Sık ve seyrek ekimin pamuğun tarımsal ve teknolojik özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of dense and sparse sowing on agricultural and technological characteristics of cotton
  1. Tez No: 767184
  2. Yazar: MUSTAFA TOMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR AKIŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Amik Ovası koşullarında BA 1010 ve Lazer pamuk çeşitleri ile 7 farklı ekim sıklığında (75 cm x 7 cm, 10 cm, 13 cm, 17 cm, 20 cm, 40 cm ve 60 cm) sık ve seyrek ekimin pamuk bitkisinin tarımsal ve teknolojik özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya ilişkin deneme, tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseni uyarınca 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Deneme, çeşitler ana parsellere, ekim sıklıkları ise alt parsellere gelecek şekilde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2020 with 2 cotton genotypes (BA-1010 and Lazer) under 7 different sowing densities (75 cm x 7 cm, 10 cm, 13 cm, 17 cm, 20 cm, 40 cm and 60 cm). The experiment related to the study was carried out in split plot trial design with three replications. In the experiment, varieties were arranged to be on the main plots and sowing densities on the subplots. On the study, it was determined that varieties caused statistically significant difference at 1% level in terms of plant height, crown width, 100 seed weight, earliness rate, seedcotton yield, ginning turnout, fiber yield, spinning consistency index, fiber length, fiber strength, fiber fineness and fiber elongation. On the other hand, it was determined that the sowing density caused significant differences on plant height, crown width, boll number, 100 seed weight, earliness rate, seedcotton yield, fiber yield and fiber fineness at the level of 1%. It also caused significant difference in seedcotton yield per boll and fiber yellowness at 5% level. Furthermore, it was determined that variety x sowing density interaction caused significant difference at 1% in terms of boll number, but also it caused significant difference on fiber yield at 5%. As a result of the study, it was observed that BA 1010 cultivar had higher seedcotton yield at all sowing densities compared to Lazer and it increased the yield difference with splayed structure as the planting became sparse. On the other hand, it was noteworthy that the Lazer variety, with its high ginning efficiency, caught the BA 1010 in fiber yield.