Vatandaşların tasarruflarını değerlendirmesine ilişkin tespitler: Sancaktepe (İstanbul) alan araştırması
Findings on citizens' assessment of their savings: Sancaktepe (İstanbul) field research
  1. Tez No: 767195
  2. Yazar: HASAN CAN ZİLCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tasarruf, tüketimden arta kalan ya da gelirden harcanmamış kısım olarak adlandırılmaktadır. Bir ülkede ulusal tasarruf oranlarının yüksek olması, yatırımları finanse edeceğinden ekonomik büyümeye dolaylı yoldan etkisi olacaktır. Ulusal tasarrufları oluşturan en önemli faktör hanehalkı tasarruf oranlarıdır. Hanehalkı tasarruf oranları; enflasyon, faiz oranları ve devlet tarafından uygulanan politikalardan etkilenmektedir. Günümüzde kripto paraların ortaya çıkması ve finansal piyasalardaki araçların çeşitlerinin artması, hanehalkı tasarruflarını yatırım amaçlı bu piyasalara çekmektedir. Özellikle, teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan kripto paralara ilgi artmaktadır. Bu çalışmada amaç, İstanbul ilinin Sancaktepe ilçesinde yaşayan hanehalkının tasarruflarını hangi yatırım araçlarında değerlendirdiğini ortaya koymaktır. Kripto paraların yaygın duruma gelmesiyle, hanehalkının yatırım araçları arasında yer alıp almaması araştırılmıştır. Verileri toplamak için 500 kişilik bir anket yapılmıştır. Ankete katılan kişilere hem demografik özellikleri hem de tasarruflarını değerlendirdiği yatırım araçlarına yönelik sorular sorulmuştur. Toplanan veriler, SPSS programı ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Verilerin Ki-kare nedensellik sonuçlarına göre, karşılaştırılan değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Saving is called the part that remains from consumtion or is not spent from income. High national savings rates in a country will have an indirect effect on economic growth as it will finance investment. The most important factor that constitutes national savings is household savings rates. Household savings rates inflation is influenced by interest rates and policies implemented by the government. Today, the emergence of cryptocurrencies and the increase in variety of instruments in financial markets attract household savings to these markets for investment purposes. In particular, interest in cryptocurrencies is increasing with the development of technology. The aim of this study is to reveal in which investment instruments the household living in Sancaktepe district of Istanbul province evaluates their savings. With cryptocurrencies becoming more common, it has been investigated whether households are among the investment instruments. A survey of 500 people was conducted to collect the data. Respondents were asked about investment vehicles that assessed both their demographics and savings.The collected data were analyzed and interpreted with the SPSS program. According to the chi-square causality results of the data, statistically significant relationships were found between the variables compared.