Psikolojik dayanıklılığın iş tatminine etkisinde iş stresinin aracı rolü: Sosyal hizmet alanı çalışanları üzerine bir araştırma
The mediating role of work stress in the effect of psychological resilience on job satisfaction: A study on social workers
  1. Tez No: 767194
  2. Yazar: SAİME BERNA KARAKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN KAVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Psikolojik dayanıklılığın, iş stresi ve iş tatminine etkisinin ele alındığı bu çalışmada sosyal hizmet alanı çalışanları ile ilgili bir araştırma yapılmıştır. Ayrıca sosyal hizmet alanı çalışanlarının psikolojik dayanıklılıklarının iş tatminlerine etkisinde iş stresinin aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda sosyal hizmet alanı çalışanlarının psikolojik dayanıklılığının iş stresi ve iş tatmini üzerinde etkili olduğuna ve psikolojik dayanıklılıkları ile iş stresleri arasında ters ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca iş stresi ile iş tatmini arasında da ters ilişki olduğu ve burada da iş stresinin iş tatminini azalttığı görülmüştür. Bununla birlikte hizmet alanı çalışanlarının psikolojik dayanıklılığının iş tatminini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak da psikolojik dayanıklılık ile iş tatmini arasındaki ilişkideki iş stresinin aracılık etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak iş stresinin psikolojik dayanıklılık ve iş tatmini arasında aracılık etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, where psychological resilience impact on work stress and job satisfaction discussed, is a research about social workers. Additionally, the mediating role of work stress at social workers' psychological resilience impact on their job satisfaction is investigated.As a result of the study, it was concluded that social workers' psychological resilience has impact on work stress and job satisfaction as well as there is inverse relationship between psychological resilience and work stress. Moreover, it is observed that there is converse relation between work stress and job satisfaction and once again work stress reduces the job satisfaction. However, it was deduced that the psychological resilience of social workers increases the job satisfaction. Ultimately, mediation effect of work stress on the relationship between psychological resilience and job satisfaction is examined. It was decided that there is mediating effect of work stress between psychological resilience and job satisfaction.