Farklı makarnalık buğday genotiplerinde (Triticum turgidum ssp durum cvs.) tuz uygulamalarının fizyolojik parametrelerle araştırılması
The investigation of salt applications with physiological parameters in different durum wheat (Triticum turgidum ssp durum cvs.) genotypes
  1. Tez No: 767282
  2. Yazar: HANDE OTU BORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÇAKAN, PROF. DR. HAKAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmada, farklı gruplara ait (Türk, yabancı, gen bankası ve yerel) makarnalık 127 buğday genotipi tuz stresine tepkisi bakımından incelenmiştir. Çalışma kontrollü şartlarda petri denemeleri ve hidroponik denemeler olarak iki aşamalı yürütülmüştür. Petri denemelerinde 0-50-100 ve 200 mM tuz uygulaması yapılarak çimlenme ve büyüme parametreleri değerlendirilmiş; hidroponik denemelerde ise büyüme parametreleri ve mineral içerikleri analiz edilmiştir. Petri denemelerinde 100 ve 200 mM tuz konsantrasyonunun, çimlenme ve tüm büyüme parametreleri üzerinde indirgeyici etkisi saptanmış; seçili parametrelerle yapılan skor çalışmasında C9 (yabancı), Akçakale-2000 ve Vatan (Türk) genotiplerinin tolerant; Zenit (yabancı), Çeşit-1252 ve Şölen-2002 (Türk) genotiplerininin ise hassas olduğu tespit edilmiştir. Hidroponik denemelerde ise büyüme parametrelerine ait değerler, kök-sürgün K içeriği, sürgün Ca içeriği, K/Na ve Ca/Na oranları tuzlulukla birlikte azalırken; kök-sürgün Na içeriği, kök Ca içeriği ve yaprak semptom derecesi artmıştır. Bu aşamada tuzluluğa tolerant genotipler Nevigator ve Uc.1113 (yabancı) ile TR 32015 –Malatya (gen bankası) genotipleri iken, hassas genotiplerin Selçuklu-97, Eyyubi ve Mirzabey-2000 (Türk) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 127 durum wheat genotypes from different groups (Turkish, foreign, genbank and growing) were investigated with regard to salt stress respond. The research was conducted in controlled conditions as two stages: Petri and hydroponic treatments. In petri treatments, 0-50-100 and 200 mM salinity concentrations were applied, germination and growth parameters were evaluated; in hydroponic treatments 150 mM saline solution was applied; growth parameters and mineral contents were analysed.The reductive activity of 100 and 200 mM salinity on germination and growth parameters was determined in petri treatments; C9 (foreign), Akçakale-2000 and Vatan (Turkish) genotypes were found tolerant and Zenit (foreign), Çeşit-1252 and Şölen-2002 (Turkish) found sensitive in score study with selected parameters. In hydroponic treatments growth parameter results, shoot and root K content, shoot Ca content, K/Na and Ca/Na ratios were reduced with salinity while shoot-root Na content, root Ca content and leaf symptom degree were increased. In this stage Nevigator (foreign), Uc.1113 (foreign) and TR 32015 –Malatya (genebank) genotypes were found resistant and Selçuklu-97, Eyyubi and Mirzabey-2000 (Turkish) genotypes found sensitive against salinity according to score study.