Çocuk polikliniklerinde iç mekan tasarımıiki farklı örnek üzerinden inceleme
Interior design in children's polyclinicsreview via two different examples
- Tez No: 767289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ÖZSIRKINTI KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde çocuk gelişimi konusunda daha bilinçli bir toplum haline gelinmesi nedeniyle çocukların kullanım alanlarına olan hassasiyet artmıştır. Çocukların dünyaya geldiği andan itibaren çevreyle olan yakın teması bu olgunun daha da ilerlemesine neden olmaktadır. Sağlık yapıları bu alanlar içerisinde en önemli olanlarından biridir. Çocuğun doğumundan itibaren hastane ortamlarının, çocuğu psikolojik açıdan olumsuz etkilememesi için bir takım mekânsal tasarımlar yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda çocukların bir yetişkin olana kadar sağlık yapılarında geçirdikleri zaman dikkate alınarak çocuk poliklinik iç mekân tasarımları konu edilmiştir. Günümüzde özellikle devlet hastanelerinde tasarım kriterleri ele alınmadan sadece tedavi amaçlı mekanlar tasarlanmaktadır fakat rutin muayeneye gelmiş veyahut tedavi amaçlı gelen hasta kişilerin; estetik, psikolojik ve tasarımsal anlamda da mekanlar oluşturarak kaygılarını azaltmak ve iyi gelmek önemlidir. Bu çalışma, çocuk mekanları içinde sağlık iç mekanlarını tasarım başlıkları altında tartışmayı ve bu konunun önemine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın sınırlılığını, Türkiye içerisinde iki farklı bölgede bulunan hastane örneklerini karşılamaktadır. Sağlık mekanlarının araştırma konusu olarak izin durumu gibi sebeplerle kısıtlayıcılık oluşturması sebebi ile izin konusunda araştırmaya destek veren biri devlet diğeri özel sağlık mekanlar ile çalışma yapılmıştır. İki farklı hastane örneği ele alınırken; hastanelerin mali durumları, mekânsal estetik kaygı durumları, tasarımsal kriterler ile mekan karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca iç mekan tasarımı özelinde çocuk polikliniklerinde önem arz eden bekleme alanı, doktor odası ve oyun alanı çalışmanın bir diğer kısıtlılığını oluşturmaktadır. Bu kapsamda öncelikli olarak iç mekân tasarımı, tasarım unsurlarından bahsedebilerek ardından sağlık yapılarında iç mekân tasarımı konusu ele alınmıştır. Ayrıca çocuk mekân algısı, Türkiye ve Dünyada çocuk hastanelerinden bahsedilmiştir. Son olarak bu kapsamda seçilen A hastanesi ve B hastanesi çocuk poliklinikleri birimleri olan bekleme, muayene ve oyun alanı iç mekân tasarım bileşenleri ve estetik, işlevsel gereksinimler üzerinden görsellerle desteklenerek anlatılmıştır. Çocuk poliklinikleri çocukların algı durumları, sosyal, duyusal ve bilişsel gelişim süreçleri ile ilgili de A hastane ve B hastanesi poliklinikleri arasında karşılaştırmalar yapılmış tablo hazırlanarak tartışmalar kısmında sunulmuştur. Sonuç olarak; çocuk polikliniklerinde en önemli kriter konfordur. Bekleme alanları çocukların ve yetişkinlerin dinlenebileceği alanlar, oyun odaları çocuklar için uygun tasarlanmış bölümler ve muayene odaları sağlıklı ve huzurlu alanlar oluşturmalıdır. Bu kriterleri sağlayacak renk, aydınlatma ve dokuların gereksinimlere uygun olması ve çocuklara hitap etmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Today, due to the fact that a society has become more conscious about child development, the sensitivity to the areas of use of children has increased. The close contact of children with the environment from the moment they are born causes this phenomenon to progress further. Health structures are one of the most important among these areas. Since the birth of the child, some spatial designs have been started to be made so that the hospital environments do not negatively affect the child psychologically. In this context, children's polyclinic interior designs are discussed, taking into account the time that children spend in health facilities until they become adults. Today, especially in public hospitals, only places for treatment are designed without considering the design criteria, but patients who come for routine examination or come for treatment; It is important to reduce their anxiety and feel good by creating spaces in aesthetic, psychological and design sense. This study aims to discuss health interiors in children's spaces under the headings of design and to draw attention to the importance of this subject. The limitations of this study are met by the examples of hospitals located in two different regions in Turkey. Due to the fact that the health centers are restrictive due to reasons such as the permission status as the research subject, a study was conducted with one of the state and the other private health centers that support the research on permission. When considering two different hospital examples; The financial conditions of the hospitals, the spatial aesthetic concerns, the design criteria and the space were compared. In addition, the waiting area, doctor's room and playground, which are important in pediatric outpatient clinics, are another limitation of the study. In this context, first of all, interior design and design elements can be mentioned, and then the subject of interior design in health buildings is discussed. In addition, children's space perception, children's hospitals in Turkey and in the world are mentioned. Finally, hospital A and hospital B selected in this context, which are the units of the children's polyclinics, are explained by supporting the interior design components of the waiting, examination and playground, and aesthetic and functional requirements, with visuals. Comparisons were made between the outpatient clinics of hospital A and hospital B regarding the perception status, social, sensory and cognitive development processes of children in pediatric outpatient clinics, and a table was prepared and presented in the discussion section. As a result; Comfort is the most important criterion in pediatric outpatient clinics. Waiting areas should be areas where children and adults can rest, play rooms, sections designed for children, and examination rooms should create healthy and peaceful areas. It is important that the colors, lighting and textures that will meet these criteria are suitable for the requirements and appeal to children.