Performance analysis of 5g based positioning in railway applications
Demiryolu Uygulamalarında 5G Tabanlı Konumlandırmanın Performans Analizi
- Tez No: 767314
- Danışmanlar: PROF. ALESSANDRO VANELLİ-CORALLİ, DR. CARLA AMATETTİ, DR. RİCCARDO CAMPANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İletişim Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Università di Bologna
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, raylı sistemler için 5G tabanlı konumlandırmaya bir yaklaşım tartışılmış ve simüle edilmiştir. Gözlemlenen Varış Zaman Farkı (OTDOA) konumlandırma yöntemi ve 5G Konumlandırma Referans Sinyali (PRS) kullanıldı. Simülasyonlar, sinyal yayılımı için 3GPP yol kaybı modellerine dayalı gerçek hayat senaryoları kullanılarak çalıştırıldı. 5G konumlandırma için MATLAB Görüş Dışı (NLOS) bağlantı algılama ve geliştirilen baz istasyonu hariç tutma algoritmaları kullanılmıştır. Farklı konfigürasyonlar ve algoritmalar için performans analizleri değerlendirildi. Sonuçlar, verimli NLOS bağlantı tespitinin konumlandırma doğruluğunu geliştirdiğini ve bir baz istasyonu eksiltme algoritmasının uygulanmasının daha fazla kesinliğe yardımcı olduğunu gösteriyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an approach to 5G-based positioning for railway systems is discussed and simulated. Observed Time Difference of Arrival (OTDOA) positioning method and 5G Positioning Reference Signal (PRS) are used. Simulations run using real-life scenarios based on 3GPP path loss models for signal propagation. MATLAB used for 5G positioning Non-Line of Sight (NLOS) link detection and base station exclusion algorithms. Performance analysis for different configurations and algorithms are evaluated. Results show that efficient NLOS link detection improves positioning accuracy and implementing a base station exclusion algorithm assists for further increase.