İnsülin like growth faktörün ve trombositten zengin plazmanın ratlarda travmatik fasiyal paralizi üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of insulin-like growth factor and thrombocyte-rich plasma on traumatic facial paralysis in rats
  1. Tez No: 767351
  2. Yazar: CEMİLE AÇIKGÖZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada; deneysel olarak travmatik periferik fasial paralizi oluşturulan sıçanlarda, lokal olarak uygulanan IGF-1 ve TZP'nin sinir iyileşmesi üzerindeki etkilerinin elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal - Metod: Çalışmada ağırlıkları 250-300 gr olan Wistar Albino tipi 21 dişi sıçan kullanıldı. Tüm sıçanlarda anestezi altında fasial sinirin bukkal dalı bulundu ve çevre dokulardan sinir zedelenmeden ayrıldı. Sıçanlar 7'şerli gruba ayrıldı. Grup 1: Kontrol grubu. Grup 2: Lokal IGF-1 uygulanan grup. Grup 3: Lokal TZP uygulanan grup . Sinir identifikasyonundan hemen sonra Medtronic Xomed Nevre Integrity Monitor NIM-3 cihaz ile sinire elektriksel uyarı verilerek sinir uyarılma eşiği kaydedildi. Daha sonra tüm gruplarda sıçanların fasial sinirinin bukkal dalı tam kat kesildikten sonra sütüre edildi. Grup 2'ye lokal IGF-1, grup 3'e lokal TZP uygulandı. 12. haftada son ölçümün ardından, bukkal dalın travmatize edilen kısmı çıkarılarak histopatolojik incelemede aksonal dejenerasyon, vasküler konjesyon, makrovakuolizasyon, akson çapı ve miyelin kalınlığı değerlendirildi. Tüm veriler istatiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Kontrol grubu ile grup 2 ve grup 3'te bulunan sıçanlarda sinir uyarılma eşiği başlangıçta 0,04-0,08 mA (ortalama 0,05 mA) olarak bulundu. 12 hafta sonra yapılan ölçümlerde sinir uyarılma eşiği grup 1'de ortalama 0,45 mA (0,3-0,9 mA), grup 2'de ortalama 0,20 mA (0,15-0,40 mA), grup 3'de ortalama 0,15 mA (0,08-0,20 mA) olarak bulundu. Sonuçlar istatiksel olarak değerlendirildiğinde her üç grubun 12.
Özet (Çeviri)
Purpose: Purpose of this study is to evoluate the effects of neural healing of locally applied IGF-I and PRP at the rats having traumatic periferic facial paralysis. Materials and Method: 21 Wistar Albino type, female rats are used in this study which are weighted between 250-300 grams. The buccal branch of facial nerve as been found and seperated from the tissues around without damaging the nervefrom all rats. Rats are seperated into 3 groups consisting of 7 each. Group 1: Control group. Group 2: Locally IGF-I applied group. Group 3: Locally PRP applied group. Nerve stimülation threshold is recorded by giving electrical impulse with the device Medtronic Xomed Nerve Integrity Monitot NIM-3 right after the nerve identification. After that buccal branch of facial nerve of all rats has been cut and then sutured. IGF-I has been applied to Group 2 and PRP has been applied to Group-3, both locally. After the last measurement at 12th week, the traumatized part of the buccal branch has been removed and evaluated by the means of axonal degeneration, vasküler congestion, macrovacuolization, axon diamater and myelin thickness in histopatological inspection. All the data has been compared statiscally. Findings: The stimülation threshold in the control group and group 2 and group 3 has been measured as 0,04-0,08 mA (mean value: 0,05 mA) initially. After 12 th week , the stimülation threshold has been measured as mean value: 0,45 mA ( 0,3-0,9 mA) in group 1, mean value: 0,20 mA (0,15-0,40 mA) in group 2, mean value: 0,15 mA (0,08-0,20 mA) in group 3.