Sevinç Çokum'un roman ve öykülerine ekoeleştirel bir yaklaşım
An ecocritical approach to Sevinç Çokum's novels and stories
  1. Tez No: 767350
  2. Yazar: BETÜL ÇELİKKANAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL DUMANTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatı yazarlarından Sevinç Çokum, hikâye ve romanlarında birçok toplumsal meseleye temas eder. Onun bu çok yönlü eserlerini çevreci bir yaklaşımı esas alan ekoeleştiri, feminist eleştiri ve ekoeleştirinin bir araya gelmesiyle oluşan ekofeminizm, ekoeleştiriyi etkileyen derin ekoloji ve toplumsal ekoloji, insanla tabiat arasında bir bağ olduğunu öne süren ekopsikoloji yaklaşımları kapsamında ele almak, bu tezin amaçları olmuştur. Yazarın, mizacının önemli bir unsuru olan tabiat sevgisiyle doğanın tahribine, insan dışı varlığın ötekileştirilmesine ve zulme maruz kalmalarına karşı çıkması onun eserlerinin ekolojik yaklaşımlar açısından değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Hikâye ve romanlarının yeşil okuması yapılarak yazarın; çevre ve çevre sorunları, doğa ve insan ilişkisi, doğa ile endüstriyel ve teknolojik gelişmeler sonrası doğaya yabancılaşmış kentlerin ilişkisi, doğadaki varlıkların yaşam hakkı, göç, nüfus patlaması gibi konulara ne derecede dikkat çektiği tespit edilmiştir. Ekolojik sorunların çözümü için Türk kültür ve mimarisindeki çevre hassasiyetinin hatırlanmasını gerekli gördüğü ortaya çıkarılmıştır. Bir kadın yazar olarak Çokum'un eserlerindeki önemli bir konunun da kadının ve toplumdaki azınlık grupların egemen kültür tarafından ötekileştirilmesi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sevinç Çokum, one of the writers of Turkish literature of the Republican period, touches on many social issues in her stories and novels. The aims of this thesis were to consider these multifaceted works of her within the scope of ecofeminism, which is formed by the combination of ecocriticism, feminist criticism and ecocriticism based on an environmentalist approach, deep ecology and social ecology that affect ecocriticism, and ecopsychology approaches that suggest a connection between human and nature. The author's opposition to the destruction of nature with the love of nature, which is an important element of his temperament, the marginalization of non-human beings and their exposure to oppression makes it necessary to evaluate his works in terms of ecological approaches. By making a green reading of the stories and novels of the author; It has been determined to what extent it draws attention to issues such as the environment and environmental problems, the relationship between nature and human, the relationship between nature and cities alienated from nature after industrial and technological developments, the right to life of beings in nature, migration, population explosion. It has been revealed that she considers it necessary to remember the environmental sensitivity in Turkish culture and architecture for the solution of ecological problems. As a woman writer, it has been shown that an important issue in Çokum's works is the marginalization of women and minority groups in society by the dominant culture.